Skip to:

14 września 2012 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak odwiedził Żarów, miasto na Dolnym Śląsku, gdzie dla upamiętnienia Roku Janusza Korczaka otwarta została uroczyście Aleja Janusza Korczaka. Ceremonię poprzedziła przejażdżka rowerowa Rzecznika Praw Dziecka, włodarzy miasta i uczniów żarowskich szkół ulicami miasta zorganizowana z okazji Światowego Dnia Bez Samochodu.

Uroczystego przecięcia wstęgi otwierającej Aleję Janusza Korczaka dokonał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Burmistrz Żarowa Leszek Michalak, Przewodniczący Rady Miejskiej Żarowa Tadeusz Pudlik, członkinie Komitetu Honorowego Obchodów Roku Korczaka - Henryka Krzywonos-Strycharska oraz profesor Barbara Smolińska-Theiss.

Następnie zamurowano w Kapsule Dziecięcych Marzeń spisane na kartkach życzenia. Zasadzono też czerwony klon, takie bowiem drzewa mają rosnąć wzdłuż Alei.

Zwracając się do dzieci i ich wychowawców Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, że prawa najmłodszych w Żarowie są wdrażane w życie. Pogratulował władzom miasta umiejętności wsłuchiwania się w potrzeby najmłodszych. Tutaj mają oni realny wpływ na życie ich miasta - dodał. Z ich inicjatywy powstało Rondo Orderu Uśmiechu, nadano ulicy imię Janusza Korczaka, kontynuowana jest akcja "Wakacje Uśmiechu". Świadczy o tym też działająca aktywnie Młodzieżowa Rada Miejska.

To ważny dzień dla naszej gminy. Ta aleja służyć będzie dzieciom, znajduje się bowiem w centrum sportowo-rekreacyjnym, obok kortów, placu zabaw, Orlika, przedszkola i gimnazjum. Nadanie jej imienia Janusza Korczaka to uhonorowanie w naszej gminie pierwszego obrońcy praw dziecka - mówił burmistrz Żarowa Leszek Michalak.

Uroczystości zakończyły się wykładem Rzecznika Praw Dziecka o Januszu Korczaku dla uczniów gimnazjum.

14 września 2012 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak odwiedził Żarów, miasto na Dolnym Śląsku, gdzie dla upamiętnienia Roku Janusza Korczaka otwarta została uroczyście Aleja Janusza Korczaka. Ceremonię poprzedziła przejażdżka rowerowa Rzecznika Praw Dziecka, włodarzy miasta i uczniów żarowskich szkół ulicami miasta zorganizowana z okazji Światowego Dnia Bez Samochodu.