Skip to:

8 listopada, już po raz drugi, obchodzony jest Dzień Zdrowego Śniadania. Tego dnia odbywa się również finał kampanii "Śniadanie daje moc". Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia, zarówno u dzieci jak i dorosłych. W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba dzieci i młodzieży niejedzących śniadania. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, co czwarte dziecko w grupie wiekowej 6-11 lat nie spożywa posiłku przed wyjściem z domu. Liczba ta rośnie wraz z wiekiem dzieci. Zbilansowana dieta oraz regularne jedzenie są podstawą zdrowego rozwoju. Uczniowie, którzy spożywają regularnie, pełnowartościowe śniadania osiągają lepsze wyniki zarówno w testach sprawności fizycznej jak i umysłowej oraz - jak zaznaczyła prof. Weker - Zmniejsza to także ryzyko powstania otyłości i nadwagi.

Przyczynkiem do ogłoszenia Kampanii "Śniadanie daje moc" było ustanowienie przez eurokomisarza, Markosa Kyprianou, dnia 8 listopada Dniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Jednym z głównych celów kampanii jest przekazanie wiedzy uczniom na temat zdrowego odzywania i jego wpływu na ich rozwój i całe życie.