Skip to:

27 czerwca 2014 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak na zaproszenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski uczestniczył w wojewódzkim zakończeniu roku szkolnego 2013/2014 w Zespole Szkół im. Marii Danilewicz-Zielińskiej w Stawkach. Szkołę odwiedzili także m.in. posłowie Domicela Kopaczewska i Janusz Dzięcioł, senator Michał Wojtczak, Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa i starosta Wioletta Wiśniewska.

Podsumowanie roku szkolnego w Stawkach nie obyło się bez podsumowań zarówno osiągnięć naukowych, jak i sportowych i artystycznych dzieci i młodzieży. Uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny, który potwierdził, że tytuł „Szkoły w Ruchu”, jaki podczas uroczystości placówka odebrała z rąk Anny Łukaszewskiej, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, jest w pełni zasłużony. Dzieci z przedszkola zaprezentowały talenty taneczne, a młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum dała pokaz umiejętności sportowych i tanecznych – od zumby po poloneza.

Zabierając głos, Rzecznik Praw Dziecka przypomniał, że to właśnie Województwo Kujawsko-Pomorskie rok 2012 – Rok Janusza Korczaka - ustanowiło Rokiem Praw Dziecka i zorganizowało na swoim terenie wiele rozmaitych spotkań, wykładów i warsztatów poświęconych prawom najmłodszych oraz prezentujących w wielu aspektach pedagogikę Janusza Korczaka.

Podczas swojego wystąpienia Marek Michalak zwrócił uwagę jak ważna jest edukacja i wypoczynek w życiu ucznia. Przypomniał o zasadach bezpieczeństwa i nauce odpowiedzialności, jaka spoczywa na opiekunach oraz samych dzieciach, a życząc młodzieży dobrego wypoczynku, apelował o rozsądek podczas wakacyjnych zabaw.

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014, już tradycyjnie, Rzecznik Praw Dziecka skierował do uczniów list, który odczytano w wielu placówkach oświatowych w Polsce.