Skip to:

17 października Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak był gościem Macieja Kurzajewskiego w programie „Świat się kręci” TVP1. Tematem rozmowy z Małgorzatą Terlikowską i Arturem Orzechem była kampania społeczna Rzecznika "Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy". Marek Michalak przywołał wyniki raportu "Bicie dzieci po polsku… czyli postawy społeczne wobec przemocy w wychowaniu".

Celem adresowanej do dorosłych kampanii "Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy" jest nagłośnienie problemu przemocy wobec dzieci oraz zmiana postaw społecznych, a tym samym obniżenie poziomu agresji i aprobaty dla stosowania przemocy wobec dzieci.

Wielu Polaków wciąż nie widzi nic złego w biciu dzieci. Aprobatę tzw. „klapsa” deklaruje 61% polskiego społeczeństwa, a prawie 33% dorosłych uważa, że bicie jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Badania dowodzą, że ledwie jedna trzecia Polaków wie o obowiązującym w Polsce zakazie kar cielesnych w wychowaniu (badanie TNS OBOP z 2014 roku na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka).

Utrzymujący się nadal wysoki poziom akceptacji dla przemocy w wychowaniu skłonił Rzecznika Praw Dziecka do przygotowania kolejnej kampanii społecznej – Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy. Zaprosił do współpracy reżysera Jana Komasę oraz aktora Jerzego Radziwiłowicza. Za kamerą stanął Michał Englert.

Program w całości można obejrzeć tutaj.