Skip to:

– Wykorzystano tu każdy centymetr dla dzieci i ich rodziców. Patrzę na to z perspektywy nie tylko Rzecznika Praw Dziecka, ale również byłego pacjenta Centrum Zdrowia Dziecka, ojca, który przebywał z dziećmi w szpitalu – i widzę jak zadbano tu o najwyższy standard opieki nad dziećmi i najbardziej godziwe warunki dla rodziców – mówił Marek Michalak 3 grudnia br. podczas otwarcia wyremontowanej Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Centrum Zdrowia Dziecka. Po zmodernizowanych pomieszczeniach oprowadziła gości Kierownik Kliniki prof. Anna Dobrzańska, która opowiadała o historii Kliniki i osiągnięciach w leczeniu najmłodszych obywateli Polski.

W spotkaniu uczestniczyli także: Senator RP, Przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci prof. Alicja Chybicka, Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska, prof. Teresa Jackowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii w woj. mazowieckim, dawni pracownicy Instytutu i Kliniki. W tym dniu w Klinice nie mogło zabraknąć Prezes Zarządu Fundacji Polsat Krystyny Aldridge - Holc i Prezesa Zarządu Telewizji Polsat Mirosława Błaszczyka, dzięki których zaangażowaniu i wsparciu możliwa była budowa, a następnie remont Kliniki.

Klinika wzbogaciła się o nową salę z sześcioma dodatkowymi miejscami intensywnej terapii, wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie dzieciom. Rodzice mają do dyspozycji pomieszczenie socjalne i tzw. pokój rodzinny. Po remoncie w komfortowych warunkach jednocześnie w Klinice będzie leczonych 37 noworodków. 

Rzecznik odwołując się do niezwykle ważnej pracy całego zespołu medycznego, zwrócił uwagę, że obok ich wiedzy i fachowości, istotnym elementem często pomagającym dzieciom szybciej wrócić do zdrowia jest pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu. - To już połowa sukcesu, jeśli dziecko czuje się bezpiecznie, ma cały czas obok siebie osobę najbliższą. Tutaj to jest niesłychanie ważne i przestrzegane, za co serdecznie dziękuję – przypomniał Rzecznik, zaznaczając, że modernizacja Kliniki to inwestycja najlepsza z możliwych, bo ratująca życie dzieci.