Skip to:

Wyprawki szkolne, w tym również te spakowane przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, zostały przekazane w Zamościu potrzebującym dzieciom. Akcję „Tornister Pełen Uśmiechów” - po raz dziewiąty - zorganizował Caritas.

Finał dziewiątej edycji akcji odbył się na Rynku Wielkim. Bieg po wyprawkę, wspólny taniec czy pokaz karate tradycyjnego – to tylko niektóre z licznych atrakcji, jakie towarzyszyły kulminacyjnemu punktowi harmonogramu – przekazaniu wyprawek. Nie zabrakło też konferencji „Dzieci pytają, wielcy odpowiadają”, podczas której najmłodsi uczestnicy finału mieli okazję zadać pytania Minister Edukacji Narodowej Annie Zalewskiej, Rzecznikowi Praw Dziecka Markowi Michalakowi oraz Prezydentowi Miasta Zamościa Andrzejowi Wnukowi. Finał zakończył koncert zespołu Arka Noego.

Podobnie jak w ubiegłych latach szkolne wyprawki przygotował również Rzecznik Praw Dziecka. Trafiły one do: Amelii (12 lat), Dawida (15 lat), Eryka (13 lat), Marcina (10 lat), i Oliwii (9 lat). Do tornistrów spakowanych przez Rzecznika Praw Dziecka trafiły najpotrzebniejsze przybory szkolne: zeszyty, kredki, ołówki, bloki, flamastry czy linijki. W plecakach dodatkowo znalazły się materiały edukacyjne poświęcone prawom dziecka, w tym książki m.in.: „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”, „Wszystkie moje mamy” o Irenie Sendlerowej, „Która to Malala?”, oraz „Nigdy tego nie zapomnę” – piękna opowieść o papieżu Franciszku, który kilka tygodni wcześniej w obecności Rzecznika Praw Dziecka pobłogosławił akcję "Tornister Pełen Uśmiechów".

- Tornister dziecka nie powinien ważyć więcej niż 10 proc. jego wagi. Jeżeli waży 11 proc., to już obciąża jego zdrowie – mówił RPD, przypominając, że dorośli powinni dbać o dziecięce kręgosłupy i zwracać uwagę, by na co dzień plecaki były wypełnione jedynie najpotrzebniejszymi przyborami.

W tegorocznej edycji akcji wyprawki szkolne dla podopiecznych zamojsko-lubaczowskiej Caritas przygotowali m.in.: Para Prezydencka – Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki, biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a także prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, oraz Ambasadorzy akcji: Olga Bończyk, Piotr Małachowski, Mikołaj Roznerski i Karol Okrasa.

Kampania Tornister Pełen Uśmiechów realizowana jest od 2009 roku, jako odpowiedź na potrzeby dzieci z niezamożnych rodzin. Darczyńcy przygotowują wyprawki szkolne za pośrednictwem diecezjalnych i parafialnych Caritas do plecaków, które później przekazywane są dzieciom. Akcja odbywa się również dzięki wsparciu licznych, prywatnych i instytucjonalnych ofiarodawców.

W tym roku pół tysiąca plecaków z wyprawkami za pośrednictwem Caritas Polska trafi również do potrzebujących dzieci na Ukrainie i Białorusi, z czego 200 wyprawek ofiarowanych przez darczyńców indywidualnych przekazała Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

"Tornister Pełen Uśmiechów" to ogólnopolska akcja Caritas, której celem jest zwiększenie szans edukacyjnych potrzebujących dzieci poprzez wyposażenie ich w wyprawki szkolne. Od początku akcji wyprawki szkolne otrzymało 150 000 dzieci.