Skip to:

20 listopada odbędą się trzecie obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, ustanowionego przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Konkurs RPD na miasto-gospodarza tegorocznych obchodów wygrała Piła. – To nie ma być teoretyczne święto, ani święto dorosłych. To święto dzieci i dla dzieci – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podczas konferencji prasowej zorganizowanej w pilskim ratuszu 4 września. RPD zaznaczył też, że 20 listopada będzie dniem inaugurującym obchody Roku Ireny Sendlerowej, który na wniosek RPD ustanowił Sejm.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ma uświadomić dzieciom, że mają swoje prawa i powinny wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypomnieć, że powinni tych praw przestrzegać. - Mamy nadzieję, że Piła nie przez tydzień, a już na zawsze zostanie stolicą praw dziecka! - przekonywał senator Mieczysław Augustyn. Prezydent Piły dr inż. Piotr Głowski podkreślał, że bogaty program dziecięcego święta powstał dzięki zaangażowaniu różnych środowisk.- Będą spotkania z ekspertami dla dzieci i rodziców, debaty, spektakle, koncerty. Chcemy włączyć w działania na rzecz najmłodszych także seniorów – zapowiedział Piotr Głowski.

Tuż po spotkaniu z mediami odbyło się spotkanie z nauczycielami, pracownikami pomocy społecznej i reprezentantami różnych organizacji pozarządowych działających w regionie, które służyło omówieniu spraw związanych z organizacją obchodów ODPD2017.

W programie pilskich obchodów znalazły się: warsztaty, konkursy i konferencje oraz spotkania dzieci i dorosłych z autorytetami m.in. z dziedziny prawa, psychologii i pedagogiki. Tydzień z prawami dziecka zamknie uroczysta gala finałowa, która będzie nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale też merytorycznie podsumuje obchody III Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.