Skip to:

Podczas IV Festiwalu Zespołów Dziecięcych „Piosenka, Uśmiech i My”, organizowanego przez Fundację Muzyczny Krąg w warszawskim Amfiteatrze Bemowo, wręczono po raz pierwszy Nagrodę „Niezauważalni”, dedykowaną pamięci Ireny Sendlerowej. Nagroda przyznawana jest osobom działającym bezinteresownie na rzecz dzieci o specjalnych potrzebach: uchodźców, niepełnosprawnych, zagrożonych marginalizacją.  Za pomoc dzieciom w potrzebie – wspieranie dzieci czeczeńskich z Dworca Brześć nagrodę odebrała Elżbieta Max – Babcia Ela.

Fundatorem Nagrody „Niezauważalni” dedykowanej pamięci Ireny Sendlerowej jest Rzecznik Praw Dziecka. Decyzją Kapituły pod przewodnictwem Krystyny Starczewskiej, prezeski Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej nagroda I edycji trafiła do Babci Eli. Laudację na cześć laureatki wygłosiła Marina Hulia, a w uroczystym przekazaniu nagrody uczestniczyli – obok Rzecznika Praw Dziecka – członkowie Kapituły: prof. dr hab. Barbara Smolińską-Theiss (wiceprzewodnicząca Kapituły) i ks. prof. Adam Solak – Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka.

Dzieci z Dworca Brześć, dla których prawdziwą babcia stała się Babcia Ela, na scenie zaprezentowały żywiołowy czeczeński taniec.

IV edycja Festiwalu Zespołów Dziecięcych „Piosenka, Uśmiech i My” przyniosła wiele wrażeń zarówno wykonawcom, jak i publiczności. W tym roku na scenie pojawiły się utalentowani wokalnie soliści z Wilna, a koncert finałowy tradycyjnie powiązany był z obchodami Światowego Dnia Orderu Uśmiechu. Wyjątkowo też w tym roku Festiwal był wydarzeniem towarzyszącym III Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka i VIII Międzynarodowej Konferencji Korczakowskiej, które odbywały się w stolicy w dniach 13-16 września.

W trakcie Festiwalu wręczona została także Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka – INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI, którą Rzecznik przekazał Marinie Hulii, dyrektorce szkoły demokratycznej na dworcu w Brześciu.  Marek Michalak podkreślił, że medal trafił do wielkiej przyjaciółki wszystkich dzieci, a szczególnie dzieci czeczeńskich, których podczas tego radosnego święta nie mogło zabraknąć na scenie.

Bardzo się cieszę, że nie jestem w tym dniu sama, że są ze mną dzieci i matki z Dworca Brześć. Miejsce nie ma nad nami władzy, to my tworzymy miejsce. Dziękuję! – mówiła Marina Hulia odbierając odznakę.

- Nie sposób wymienić wszystkich działań, za które możemy – my, jako dorośli, ale także dzieci – być wdzięczni. Pomoc najmłodszym uchodźcom, dzieciom ze środowisk zmarginalizowanych czy z niepełnosprawnością płynie z jej serca od wielu lat. Nie pozostaje obojętna na losy chorych, którzy w naszym kraju znaleźli azyl, czy więźniów, w których resocjalizację głęboko wierzy – tak w laudacji o Marinie Hulii usłyszeli zebrani w Amfiteatrze Bemowo.

Publiczność Festiwalu miała możliwość oklaskiwać ponad 150 młodych artystów, którzy zaprezentowali się w repertuarze współczesnym jak i w folklorze. Dla młodych wykonawców uczestnictwo w festiwalu było wspaniałą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności; zobaczyliśmy dziecięce zespoły rozrywkowe, taneczne i wokalne, pojawiły się także Warsaw Guitar Orchestra i Dziecięcy Kwintet Saksofonowy.

Festiwal objęty był patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka. Wydarzenie poprowadzili artyści Daria Iwan i Józef Mika oraz przedstawiciele Fundacji Muzyczny Krąg Barbara Kolago i Tadeusz Belerski.