Skip to:

19 października 2017 r. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podczas gali finałowej jubileuszowej, XV edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku”, odebrał z rąk Mirosławy Kątnej – przewodniczącej Komitetu Ochrony Praw Dziecka nagrodę specjalną KOPD – za życzliwość, serce i aktywne przyczynianie się do tego, że świat zaczyna być przyjazny dzieciom.

- Rzecznik Praw Dziecka jest patronem konkursu, ale przede wszystkim jest naszym wielkim przyjacielem. To druga kadencja przyjaźni, zrozumienia i wsparcia – i to jest bezcenne – podkreśliła Mirosława Kątna, zaznaczając, że od 15 lat konkurs wspiera też Prezydentowa  Jolanta Kwaśniewska.

Tegoroczna edycja pod wieloma względami była wyjątkowa – obok stałej Kapituły złożonej ze specjalistów, psychologów, pedagogów i ludzi kultury, została bowiem utworzona Mała Kapituła na antenie radiowej Trójki w audycji Katarzyny Stoparczyk. Książki, zabawki, miejsca i inicjatywy zgłoszone do konkursu oceniały dzieci.

Marek Michalak podkreślił, że bardzo cenną inicjatywą jest powołanie Małej Kapituły – szczególnie, gdy teraz coraz częściej i więcej mówimy o dziecięcej partycypacji.  – Ważne, abyśmy wszyscy potrafili tak po korczakowsku nie mówić do dzieci, a rozmawiać z nimi – podkreślił.

Rzecznik zwrócił też uwagę, że w przestrzeni publicznej często gości sformułowanie mówiące o  tym, że dzieci są ważne, a Komitet Ochrony Praw Dziecka codzienną pracą pokazuje, że dzieci są najważniejsze. - To nie tylko pierwsza, ale i najliczniejsza organizacja działająca na rzecz ochrony dzieci i ich praw i za tę determinację w działaniu bardzo dziękuję – mówił RPD.

– Tu dziecko stoi w centrum wszechświata. Komitet Ochrony Praw Dziecka wspiera dzieci, rodziców i opiekunów w trudnych chwilach, ale towarzyszy im także w radosnych, czego najlepszym przykładem jest konkurs „Świat przyjazny dziecku” – przekonywała Katarzyna Stoparczyk, która wraz z Arturem Barcisiem prowadziła jubileuszową galę.

Niespodzianką podczas gali był występ przewodniczącego Małej Kapituły – Bruno Skalski z ekipy „Zagadkowej niedzieli” nie tylko przekonywał zebranych dlaczego warto czytać książki, ale też dał mistrzowski popis umiejętności aktorskich, recytując wiersz Jana Brzechwy pt. „Grzyby”, za co zebrał gromkie brawa publiczności.

XV edycję konkursu „Świat przyjazny dziecku” w kategorii miejsce przyjazne dziecku wygrało Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Zgłoszono wiele produktów, usług oraz interesujących miejsc, przeznaczonych dla najmłodszych.

Kapituła przyznała nagrody główne oraz wyróżnienia dla produktów i usług wartościowych z punktu widzenia rozwoju dzieci w 10 kategoriach (m.in.: inicjatywy i wydarzenia dla dzieci; bezpieczeństwo dziecka; zdrowie; zabawa; książki dla dzieci,; dziecko i internet). Wybrane produkty, usługi i miejsca będą mogły posługiwać się znakiem „Świat przyjazny dziecku”, co pomoże rodzicom zdecydować o wyborze bezpiecznych, wspierających rozwój dziecka zabawek czy akcesoriów dla maluchów.

Konkurs "Świat przyjazny dziecku" jest ogólnopolskim projektem Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Powstał w 2002 roku i od tego czasu propaguje idee artykułów i miejsc, które w pozytywny sposób wpływają na rozwój poznawczy społeczny i emocjonalny oraz na wrażliwość estetyczną dziecka.