Skip to:

Na czym polega praca Rzecznika Praw Dziecka, co możemy zrobić, kiedy widzimy, że łamane są prawa dziecka, czy Rzecznik uczestniczy w życiu szkolnym swoich dzieci, oraz skąd Marek Michalak czerpał inspirację do pisania piosenek? – to tylko niektóre z pytań, które Rzecznikowi Praw Dziecka zadali redaktorzy „Grochówki” – gazetki  Szkoły Podstawowej nr 72 im. Przyjaciół Grochowa w Warszawie.

Młodzi ludzie swoją prośbę o wywiad sformułowali w krótkiej wiadomości mailowej, wskazując, że chcieliby społeczności szkolnej przybliżyć instytucję i osobę Rzecznika Praw Dziecka, oraz zadać kilka pytań dotyczących pracy RPD. Marek Michalak zaprosił redaktorów wraz z opiekunem na spotkanie przy Przemysłowej 30/32.

Podczas wizyty szybko okazało się, że redaktorzy „Grochówki” doskonale poruszają się w tematyce praw dziecka. Opowiedzieli Markowi Michalakowi o sfinalizowanych w tym tygodniu w ich szkole wyborach na rzecznika praw ucznia, oraz codziennej szkolnej rzeczywistości. Siódmoklasiści przyznali, że doskwiera im problem blisko 40-godzinnego tygodnia zajęć lekcyjnych, oraz przeładowanie materiałem, który muszą przyswoić, by później bez problemu zdać egzamin ósmoklasisty.

Pytania zadane Rzecznikowi dotyczyły zarówno jego pracy zawodowej, jak i sposobów spędzania czasu wolnego, oraz aktywności w Międzynarodowej Kapitule Orderu Uśmiechu. Nie zabrakło także dyskusji o roli rzecznika praw ucznia i sposobach reagowania, gdy jesteśmy świadkami sytuacji, w których prawa dziecka nie są przestrzegane.

Nie wolno odwracać głowy w drugą stronę i udawać, że to nas nie dotyczy. Zawsze trzeba reagować, adekwatnie do sytuacji, jeśli nie da się wprost, to warto szukać wsparcia w najbliższym otoczeniu – podkreślił Marek Michalak i udzielił też kilku rad nowo wybranej rzecznik praw ucznia. – Wsłuchuj się uważnie w głosy, które do ciebie docierają, ale staraj się nie oceniać, a wyjaśniać każdą sprawę. Rola rzecznika nie jest łatwa, ale rzecznik nie jest od lubienia, tylko od podejmowania określonych działań – Marek Michalak doradzał Anieli, która wspólnie z polonistą stoi na czele szkolnego urzędu chroniącego prawa uczniów.