Skip to:

- Dobra energia ludzi walczących o prawa dziecka na całym świecie. INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI dla dyrektora generalnego Marka Krupińskiego. Życzę kolejnych dekad obfitych w pomoc najsłabszym – podsumowuje zakończenie Jubileuszu UNICEF Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Gala z okazji jubileuszu odbyła się w Warszawie 1 grudnia br., podczas uroczystości z rąk Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka Dyrektor Generalny UNICEF Polska Marek Krupiński odebrał Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka – odznaczenie ustanowione 15 lutego 2013 rozporządzeniem Prezydenta RP, które jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka. Do tej pory Odznakę otrzymało ponad 100 osób i instytucji. Zobacz pełną listę.

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

Polska była beneficjentem programów UNICEF przez 55 lat. Dopiero od 2002 roku prowadzone są zbiórki, których celem jest wsparcie działań organizacji w krajach rozwijających się. Jednym z pierwszych miejsc na świecie, do których trafiła polska pomoc było Sierra Leone. Dlatego gościem specjalnym zakończenia obchodów 70-lecia UNICEF w Polsce był Ishmael Beah, Światowy Ambasador Dobrej Woli UNICEF, a kiedyś dziecko, które zostało uratowane przez UNICEF.

Gala UNICEF to nie tylko spotkanie przyjaciół organizacji, której pomysłodawcą był Polak, dr Ludwik Rajchman. Jednym z ważnych punktów programu byłą licytacja obrazów podarowanych przez znakomitych polskich artystów, którzy zdecydowali się przekazać swoje dzieła na szczytny cel, jakim jest pomoc dzieciom poszkodowanym na skutek konfliktu w Syrii. Pięć dzieł było licytowanych na żywo, natomiast pozostałe 22 obrazy można było wylicytować do 3 grudnia na portalu rynku sztuki Artinfo.pl.

Galę uświetnił występ młodych polskich pianistów: Krzysztofa Książka, Łukasza Krupińskiego i Konrada Skolarskiego, którzy reprezentują Partnera Artystycznego Gali – Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Goście mogli posłuchać także występu skrzypaczki – Agaty Szymczewskiej. Część artystyczną Gali zakończył występ Wiesława Ochmana, artysty opery - tenora, reżysera, malarza.