Skip to:

- Dziecięcego Nobla otrzymał szesnastoletni Mohamad Al Jounde z Syrii. Piękna i szlachetna działalność. Nagrodę wręczyła noblistka Malala. Naszemu rodakowi Tymonowi, który wszedł do finału też serdecznie gratuluję. To było ważne i potrzebne spotkanie obrońców prawa dziecka do partycypacji społecznej – relacjonuje poniedziałkową uroczystość Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który Tymona nominował do tej prestiżowej międzynarodowej nagrody.

Dziecięcy Nobel to wyróżnienie przyznawane przez organizację KidsRights, mającą siedzibę w Amsterdamie. Jej najbardziej znaną laureatką jest Malala Yousafzai, która później otrzymała też „prawdziwego” Pokojowego Nobla. Nagroda jest  przyznawana od 2005 r., każdego roku wręcza ją jeden z laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. W poprzedniej edycji był to Muhammad Yunus z Bangladeszu, który Nobla dostał w 2006 r. W obecnej edycji nagrodę wręczała właśnie Malala podczas uroczystej gali w Hadze.

Królewski akcent gali, prowadzonej przez Daniela Franklina, redaktora naczelnego „The Economist”, nadało przemówienie inauguracyjne Jego Wysokości, księcia Ali bin al-Husseina z Jordanii.

Tymon Radzik wśród finalistów Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju 2017

Do tegorocznej edycji Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju zgłoszonych zostało łącznie 169 kandydatów z 55 państw. Ostatecznie o dziecięcego Nobla w finale walczyła trójka z nich: Mohamad Al Jounde z Syrii, Faya Hasian z Indonezji i 16-latek z Polski. Spośród wszystkich zgłoszonych komisja ekspercka wybrała tych, którzy najbardziej przyczynili się do poprawy przestrzegania praw dzieci na świecie. Mohamad Al Jounde otrzymał to zaszczytne wyróżnienie za niestrudzone wysiłki w celu zapewnienia praw dzieci uchodźców.

Tymon motywuje inne osoby małoletnie do interesowania się sprawami lokalnych społeczności oraz całego kraju. Przełamuje to swoiste bariery w myśleniu wielu osób, które uznają, że osoby młode niejako „z definicji” są wykluczone ze współdziałania z administracją państwową – pisał w uzasadnieniu nominacji Marek Michalak.

Czytaj także:

RPD zgłasza Tymona Radzika do prestiżowej nagrody międzynarodowej

Czwarty dzień Kongresu – Prawa dziecka – Odsłona przyszłości

Tymon Radzik walczy o umożliwienie małoletnim korzystania ze swoich praw, m.in. w zakresie dostępu do informacji publicznej.

Rzecznik Praw Dziecka podczas wizyty w Hadze spotkał się z Marcinem Czepelakiem - Ambasadorem Pełnomocnym i Nadzwyczajnym RP w Królestwie Niderlandów. Omówiono tematy związane z ochroną praw polskich dzieci.

Ochrona praw polskich dzieci w Holandii