Skip to:

- Fantastycznie było spotkać człowieka, który na co dzień zabiega o prawa dzieci, o nasze prawa – mówiła po spotkaniu z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem jedna z uczennic klasy 2f Szkoły Podstawowej nr 3 w Przasnyszu. Młodzież odwiedziła swojego Rzecznika, by przeprowadzić wywiad w ramach realizacji projektu edukacyjnego.

Młodzi ludzie pytali Marka Michalaka, czy jako Rzecznik Praw Dziecka często w swojej pracy podejmuje problemy trudności małych dzieci; jak często i jakie problemy dzieci zgłaszają; co się dzieje, gdy prawa dziecka nie są przestrzegane przez innych, oraz jaka kampania, którą zainicjował RPD osiągnęła największy sukces. Rzecznik przypomniał założenia kampanii adresowanej do młodzieży „Odwaga ratuje życie”.

– Odważny człowiek, bohater, to ktoś, kto potrafi w trudnej sytuacji przeciwstawić się grupie rówieśniczej, potrafi powiedzieć: Nie będę angażował się w działania destrukcyjne – podkreślił Marek Michalak.

Opowiadając o autorytetach Rzecznik wskazał, że w zakresie pedagogiki wzorem jest Janusz Korczak. - Osoba, która robiła to, co najważniejsze – odważnie i skutecznie. Wielką postacią jest też Irena Sendlerowa – zwrócił uwagę Rzecznik i dodał, że przyszły rok będzie właśnie Rokiem Ireny Sendlerowej.

– Hasło przyszłego roku brzmi: „Kiedy człowiek tonie, należy mu podać rękę”. Mocno upominał się o dzieci także Jan Paweł II, a obecnie robi to Papież Franciszek. Ich myślenie i poglądy są mi bardzo bliskie – przyznał RPD.

Młodzież przedstawiła Rzecznikowi główne założenia projektu edukacyjnego, który realizują, poruszając m.in. temat głodu i klęsk żywiołowych, a także angażując się w działania wolontarystyczne. Marek Michalak przypomniał założenia „szkoły życia”, o jakiej wielokrotnie mówił i pisał Stary Doktor.

– Szkoła nie tylko ma uczyć pisać i liczyć, ale ma uczyć żyć, wyposażać młodych ludzi w asertywność, poczucie własnej wartości – mówił Rzecznik.