Skip to:

„W Tobie jest światło” to hasło tegorocznej sztafety Betlejemskiego Światła Pokoju. Tradycyjnie harcerze i harcerki, Światło, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami, przekazali również Rzecznikowi Praw Dziecka.

Marka Michalaka tym razem odwiedzili harcerze ze Śląska i Podkarpacia pod opieką hm. Anny Nowosad. Spotkanie było więc też okazją do przekazania gratulacji i złożenia życzeń owocnej pracy na rzecz dzieci i młodzieży nowo wybranej Naczelniczce ZHP.

Podczas wizyty na Przemysłowej harcmistrzyni Anna Nowosad mówiła, że tegoroczne hasło akcji odnosi się do wartości, które są ważne w harcerstwie, czyli braterstwa, służby Bogu i ludziom, a także radości i wspólnego przeżywania świątecznej atmosfery.

- Przyjmuję te światełko z optymizmem, że pomoże rozjaśnić prawa dziecka, żeby świat je lepiej rozumiał, szanował i przestrzegał. Z okazji zbliżającego się 100-lecia harcerstwa, kolejnego zresztą, życzę Wam, żebyście ze swoim przesłaniem wartości docierali do jak największej grupy dzieci i dorosłych – mówił Marek Michalak.

Rzecznik przypomniał harcerzom, że przyszły rok ma za patronkę Irenę Sendlerową, której postawa i słowa o niesieniu pomocy tym, którzy jej potrzebują, są dewizą nie tylko wolontariuszy i harcerzy, ale wszystkich ludzi, którzy nie są obojętni na los innych osób – czy to w ich najbliższym otoczeniu, czy patrząc szerzej – w kraju i na świecie.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.