Skip to:

Stowarzyszenie Klanza we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, przy zaangażowaniu The Velux Foundation otwarło Centrum Pomocy Dzieciom w Białymstoku - placówkę, gdzie pod jednym dachem będą realizowane wszystkie działania na rzecz dzieci krzywdzonych.

- To miejsce tworzy nową jakość działań na rzecz dziecka oraz jego rodziny. W tym centrum otrzymają wsparcie psychologiczne, medyczne, prawne i socjalne, a pomoc zostanie udzielona we współpracy z lokalnymi instytucjami – powiedział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podczas ceremonii otwarcia ośrodka.

Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza w Białymstoku należy do sieci Centrów Pomocy Dzieciom koordynowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, która realizuje wielkie wyzwanie, jakim jest tworzenie Centrów Pomocy Dzieciom w całym kraju. Honorowy patronat nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. W 2017 r., Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim oraz w Warszawie. We wrześniu 2018 roku CPD uruchomiło Stowarzyszenie Szansa w Głogowie. Centrum w Białymstoku jest czwartą tego typu placówką w Polsce.

Otwarciu Centrum w Białymstoku towarzyszyła ceremonia wyróżnienia Anny Tuszyńskiej Odznaką Honorową Infantis Dignitatis Defensori za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka odznaczył dyrektorkę CODiRu – pedagoga, logopedę, założycielkę Białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom. Anna Tuszyńska jest autorką programów profilaktycznych skierowanych na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, pracuje jako trenerka szkoleń z zakresu problematyki zjawiska przemocy wobec dzieci, przemocy w rodzinie, wsparcia rodziny w kryzysie.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka to odznaczenie ustanowione 15 lutego 2013 rozporządzeniem Prezydenta RP, które jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka. Odznaka może być nadawana obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatelom państw obcych, organizacjom lub instytucjom mającym siedzibę na terytorium RP lub za granicą za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka.

Rzecznik Praw Dziecka spotkał się także z wykładowcami i studentami Uniwersytetu w Białymstoku. Gospodarzem dyskusji był profesor Marek Konopczyński Kierownik Katedry Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii miejscowej uczelni. Marek Michalak rozmawiał z profesorami oraz przyszłymi prawnikami i pedagogami o respektowaniu praw dziecka, doświadczeniach dziesięciu lat pełnienia funkcji Rzecznika Praw Dziecka oraz prawodzieckowych wyzwaniach na przyszłość. Warto dodać, że Biblioteka Uniwersytetu w Białymstoku stworzyła specjalny dział z książkami wydanymi w ramach Biblioteki Rzecznika Praw Dziecka, dostępny dla zainteresowanych.