Skip to:

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu odwiedzili Biuro Rzecznika Praw Dziecka. To już kolejny rocznik młodych ludzi z tej placówki, który bierze udział w spotkaniu z Markiem Michalakiem. Wizyta w stolicy była dla uczniów okazją do spotkania z Rzecznikiem Praw Dziecka, rozmowy o działalności na rzecz dzieci, a przede wszystkim  o obecnym systemie edukacji.

Niemal od pierwszych zdań i pytań od uczniów nawiązała się dyskusja o bieżących problemach. – W siódmej klasie bardzo trudno było przeżyć, to w ósmej się już nie da,  - mówił jeden z nastolatków. – Mój pokój wygląda jak  biuro, pełne kserówek i papierów do nauki – podsumował chłopiec.

Rzecznik Praw dziecka podkreślał, że w pełni identyfikuje się i rozumie opinie uczniów na reformowany system edukacji. Marek Michalak zauważył także, że choć nie jest rzecznikiem dorosłych to w pełni popiera nauczycieli, którym obecna sytuacja została narzucona i muszą się w niej odnaleźć.

Spotkanie w Biurze Rzecznika Praw Dziecka to także możliwość pogłębienia wiedzy na temat przestrzegania praw dziecka. Była to okazja aby przyjrzeć się z bliska pracy Rzecznika, dzieci mogły się dowiedzieć, ile spraw w ciągu roku podejmuje Marek Michalak oraz czego one dotyczą, ale także chciały zrozumieć, dlaczego dorośli wciąż biją dzieci, skoro sami kiedyś nimi byli i zaznali takiego traktowania. Psycholog z Dziecięcego Telefonu Zaufania działającego przy Rzeczniku Praw Dziecka przybliżyli nastoletnim gościom specyfikę swojej pracy oraz zorganizowali dla nich warsztaty na temat praw dziecka.

Szkoła Podstawowa nr 12 w Elblągu od lat angażuje się w popularyzację praw dziecka, jest organizatorem cyklicznego konkursu „Wszyscy mają prawa, mam i JA!”. W tamach tego projektu uczniowie klas od 0 do 6 uczestniczą w zajęciach popularyzujących prawa dziecka oraz pogłębiają swoją wiedzę na temat ich przestrzegania w Polsce i na świecie.