Opublikowane na Rzecznik Praw Dziecka (http://brpd.gov.pl)

Strona główna > Sejm za zakazem korzystania przez dzieci z solariów

Sejm za zakazem korzystania przez dzieci z solariów

Wieloletnia batalia Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka o ochronę życia i zdrowia dzieci przed szkodliwym promieniowaniem wytwarzanym w solariach dobiega końca. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium.

Przypomnijmy: problematyka wpływu promieniowania UV wytwarzanego przez łóżka opalające, od lat stanowiła przedmiot apeli Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Zdrowia, Zespołu ds. Onkologii Sejmu RP oraz w kwietniu br. do Prezydenta RP. W wystąpieniach Rzecznik zwracał uwagę na konieczność uregulowania tej kwestii, poprzez wprowadzenie bezwarunkowego prawnego zakazu korzystania przez osoby małoletnie z solariów.

Światowa Organizacja Zdrowia i lekarze specjaliści biją na alarm i dowodzą, że  korzystanie z solariów częściej niż raz w miesiącu podnosi ryzyko zachorowania na czerniaka o 55 proc., a u osób poniżej 30. roku życia aż o 75 proc. Czerniak cechuje się największym przyrostem zachorowań wśród wszystkich nowotworów skóry i stanowi główną przyczynę zgonów osób cierpiących na te nowotwory. Gwałtowny wzrost liczby chorych obserwuje się szczególnie od 2000 roku. Fakt ten wiązać można z rozwijającą się od tego czasu „modą” na korzystanie z lamp opalających w solariach, nawet wśród najmłodszych.

Cieszę się, że Prezydent RP zdecydował się na wniesienie inicjatywy legislacyjnej do Sejmu, a ten uchwalił dobre prawo dla dzieci, które pomoże skuteczniej chronić młode organizmy przed skutkami korzystania ze sztucznego promieniowania UV ­ – mówi Marek Michalak.

Starania RPD w sprawie zakazu udostępnienia solarium dzieciom na przestrzeni lat

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Zdrowia (4 sierpnia 2009 r.) [1]

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Zdrowia (25 stycznia 2010 r.) [2]

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Zdrowia (1 sierpnia 2014 r.) [3]

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Zdrowia (25 lutego 2015 r.) [4]

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Zdrowia (7 stycznia 2016 r.) [5]

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii (9 sierpnia 2016 r.) [6]

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Prezydenta RP (6 kwietnia 2017 r.) [7]

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Marszałka Sejmu (7 września 2017 r.) [8]

  • View the full image [9]
Udostępnij: Facebook [10] Google Plus [11] Twitter [12] 

Adres URL źródła: http://brpd.gov.pl/aktualnosci/sejm-za-zakazem-korzystania-przez-dzieci-z-solariow

Odnośniki:
[1] http://brpd.gov.pl/aktualnosci/niebezpieczna-opalenizna
[2] http://brpd.gov.pl/aktualnosci/niebezpieczna-opalenizna-ciag-dalszy
[3] http://brpd.gov.pl/aktualnosci-wystapienia-generalne/w-sprawie-korzystania-przez-nastolatkow-z-solariow-odpowiedz
[4] http://brpd.gov.pl/aktualnosci-wystapienia-generalne/w-sprawie-zakazu-korzystania-z-solarium-odpowiedz
[5] http://brpd.gov.pl/aktualnosci-wystapienia-generalne/solaria-nie-dla-dzieci
[6] http://brpd.gov.pl/sites/default/files/wyst_2016_08_05.pdf
[7] http://brpd.gov.pl/sites/default/files/wyst_2017_04_06_solaria_prezydent_rp.pdf
[8] http://brpd.gov.pl/sites/default/files/2017_09_07_marszalek.pdf
[9] http://brpd.gov.pl/sites/default/files/c_africa_studio_51053949_65.jpg
[10] http://facebook.com/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fbrpd.gov.pl%2Faktualnosci%2Fsejm-za-zakazem-korzystania-przez-dzieci-z-solariow&t=Sejm%20za%20zakazem%20korzystania%20przez%20dzieci%20z%20solari%C3%B3w
[11] https://plus.google.com/share?url=http%3A%2F%2Fbrpd.gov.pl%2Faktualnosci%2Fsejm-za-zakazem-korzystania-przez-dzieci-z-solariow
[12] http://twitter.com/intent/tweet?url=http%3A%2F%2Fbrpd.gov.pl%2Faktualnosci%2Fsejm-za-zakazem-korzystania-przez-dzieci-z-solariow&text=Sejm%20za%20zakazem%20korzystania%20przez%20dzieci%20z%20solari%C3%B3w