Tysiące mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego bawiło się na wielkim finale święta praw dziecka

Od samego rana wielkie sportowe emocje na finałach Mini Mundialu. W południe konkursy, zabawy i tańce z Idą Nowakowską. Potem otwarcie świetlicy dla dzieci, a na koniec gala z wręczeniem odznaczeń i koncertem Golec uOrkiestry, na które przyszły tysiące osób. Gwiazdy wieczoru rozgrzały publiczność, a z braćmi Golec na scenie wystąpił też Rzecznik Praw Dziecka, który zagrał na akordeonie słynny utwór „Lornetka”.

Trzeci dzień obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Tomaszowie Mazowieckim to było prawdziwie rodzinne święto, pełne atrakcji, zabawy i wzruszeń.

Poranek zaczął się od eksplozji sportowych emocji w Arenie Lodowej. Na zorganizowanym tam boisku stawiły się najlepsze z piłkarskich drużyn, które od wielu dni walczyły w tomaszowskich szkołach o szansę na grę w wielkim finale Mini Mundialu. Sobotnie mecze stały na bardzo wysokim poziomie, a zawodnicy dawali z siebie wszystko. Wspierali ich Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko oraz wspaniała artystka, tancerka i prezenterka, Ida Nowakowska.

Najlepszą drużyną w kategorii wiekowej rocznik 2010 i młodsi zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12, którzy w Mini Mundialu grali jako reprezentacja Japonii, a w kategorii rocznik 2008/2009 reprezentacja Senegalu, czyli drużyna Szkoły Podstawowej nr 10. Wszyscy zawodnicy otrzymali medale i nagrody. A po meczach odbyły się liczne zabawy i konkursy sportowe oraz nauka tańca z Idą Nowakowską…

 

Po sportowym poranku przyszedł czas na uroczyste otwarcie nowej świetlicy dla dzieci i młodzieży w Tomaszowie Mazowieckim. Przy ul. św. Antoniego 28 powstało MDM, czyli Miasto Dzieci i Młodzieży, w którym młodzi tomaszowianie będą mogły spędzać wolny czas, spotykać się z psychologiem, brać udział w różnego rodzaju zajęciach czy korzystać z pomocy w odrabianiu lekcji.

Zobacz artykuł o otwarciu nowej świetlicy

Przy wejściu do świetlicy Rzecznik Praw Dziecka i Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego odsłonili tablicę, która upamiętnia obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, nadając gospodarzowi uroczystości tytuł: „Miasto przyjazne prawom dziecka”.

W uroczystości poza Rzecznikiem Mikołajem Pawlakiem i prezydentem Tomaszowa Mazowieckiego wzięli udział goście specjalni: Łukasz Rzepecki, pełnomocnik prezydenta RP ds. młodzieży, senator Rafał Ambroziak, poseł Robert Telus, wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba i radna Sejmiku Ewa Wendrowska.

Tegoroczne obchody święta praw dzieci zakończyły się wieczorną uroczystą galą, podczas której Mikołaj Pawlak wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka oraz nagrody dla młodych piłkarzy i laureatów konkursu plastycznego organizowanego w miejskich szkołach w Tomaszowie.

Lista odznaczonych Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka oraz laureatów konkursu plastycznego

Po gali scenę w Arenie Lodowej przejęła niesamowicie utalentowana muzyczna rodzina, która porwała do wspaniałej zabawy kilka tysięcy przybyłych na te wyjątkowe wydarzenia mieszkańców Tomaszowa. Koncert Golec uOrkiestry wypełniony energetyczną muzyką to była potężna dawka radości i zabawy, i mocny finał obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

W trakcie kilkudniowych obchodów, których gospodarzem był Tomaszów Mazowiecki, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz jego współpracownicy z Dziecięcego Telefonu Zaufania 800 12 12 12 spotykali się z tysiącami uczniów miejscowych szkół podstawowych. W siedzibie tomaszowskiego centrum kultury swój dyżur mieli z kolei prawnicy Biura Rzecznika Praw Dziecka.

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, obchodzonego co roku 20 listopada w rocznicę przyjęcia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka, którą zaakceptowały prawie wszystkie kraje świata, a której projekt stworzyli Polacy, były także okazją do zaprezentowania na konferencji naukowej wyników najnowszych badań przeprowadzonych z udziałem dzieci i młodzieży z całej Polski, które zlecił Rzecznik Praw Dziecka.

 

Wielki finał święta praw dziecka w Tomaszowie Mazowieckim
« z 2 »