Wernisaże u Rzeczniczki. Wzmacniamy dziecięce talenty

Wystawa prac uczniów z Zespołu Szkół STO na Bemowie w Warszawie zainaugurowała cykl spotkań ze sztuką w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka. Pierwsze z serii wydarzeń, „Kopia z ręki mistrza”, pozwala stanąć oko w oko z dziełami największych twórców malarstwa.

– To niezwykle doświadczenie móc patrzeć na tak wspaniałe efekty pracy młodych osób. Domyślam się, że obok wielkiego talentu potrzeba było jeszcze wiele wytrwałości i cierpliwości, by zmierzyć się z dziełami największych światowych mistrzów. Gratuluję pasji – mówiła Monika Horna-Cieślak do młodych gości obecnych podczas uroczystego otwarcia wernisażu. Bo właśnie o pasję i pozytywne nią zarażanie chodzi. Wśród zwiedzających nie brakowało dzieci. Mogły nie tylko z bliska przyjrzeć się obrazom, ale i dowiedzieć się, jak powstawały.

Jedna z wystawionych prac to „Dziewczyna czytająca książkę”. Jej autor, Jean-Honore Fragonard, jest słynnym twórcą francuskiego rokoka. Na co dzień obraz znajduje się w Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie. Jednak za sprawą Wiktorii Dąbrowskiej, uczennicy warszawskiej szkoły, jest do obejrzenia nie tylko w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka, ale i w każdym innym miejscu, do którego zawita wystawa.

Wiktoria opowiedziała o tym, jak pracowała nad kopią. – Najbardziej dumna jestem z tego, jak wygląda poduszka, o którą opiera się dziewczyna. Chodzi o dobór kolorów tak, by oddać fakturę materiału i by całość wydawała się lekka – mówiła. A że każdy kopista czasem decyduje się na małe odstępstwo od oryginału, ona przyznała się do dwóch. Fragonard malował farbą olejną. Ona wybrała akrylową. Zostawiła też na płótnie swój autograf.

Kolekcja obrazów wielkich mistrzów malarstwa jest dziełem uczniów Zespołu Szkół STO na Bemowie w Warszawie. Powstawała od 2008 r. za sprawą nauczycielki plastyki, Elżbiety Pawlak. Zaproponowała uczniom ówczesnego Społecznego Gimnazjum nr 99 STO w Warszawie, realizującym rozszerzony program nauczania przedmiotu, by namalowali wybrane obrazy znanych twórców. Prace, powstałe dzięki zaangażowaniu i talentowi młodzieży oraz fachowemu wsparciu nauczycielki okazały się tak piękne, że zaczęły zdobić szkolne korytarze.

Galeria jest dziś jednym z wyjątkowych projektów społecznych organizowanych przez szkołę. I żyje własnym życiem za sprawą kolejnych roczników uczniów siódmych klas szkoły podstawowej, nadal pod kierunkiem pani Pawlak. Obecnie to już przeszło 450 obrazów wykonanych przez 263 kopistów.

Podczas wernisażu w Biurze RPD wstąpiła skrzypaczka Maria Kapsiak. Za sprawą utworów z epoki w jej wykonaniu obrazy niemal ożyły.