CZEŚĆ CIAŁO! Czyli cała prawda o dojrzewaniu

Zielony plakat z napisem Cześć ciało. Cała prawda o dojrzewaniu, grubionymi czarnymi literami
12 czerwca odbyła oficjalna inauguracja internetowej platformy edukacyjnej „Cześć Ciało”, gdzie młodzież i dorośli mogą znaleźć wiarygodne informacje na temat różnych etapów dojrzewania. Platforma ma na celu odpowiadanie na pytania dotyczące ciała i emocji w sposób zrozumiały i przystępny. Twórcy dążą do poprawy jakości edukacji o zmianach zachodzących w okresie dorastania, wypełniając luki w polskim systemie szkolnym. Na wydarzeniu Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka reprezentowała Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych.

Problemy edukacji o dojrzewaniu w polskich szkołach

Aktualny poziom edukacji o dojrzewaniu w polskich szkołach jest niewystarczający. Brakuje wykwalifikowanego personelu, odpowiednich treści i angażujących form przekazu. Wychowawcy często nie są odpowiednio szkoleni, a psychologów jest zbyt mało. W wielu polskich gminach nie ma ani jednego psychologa szkolnego, co utrudnia młodzieży dostęp do potrzebnego wsparcia.
Z badań przeprowadzonych wśród nastolatek na temat miesiączki wynika, że prawie co druga osoba w Polsce nie rozmawiała o miesiączce w domu rodzinnym, a 77% badanych dziewczynek szukało informacji o okresie w internecie. Osobną sprawą jest to, że dzieci często za wcześnie trafiają̨ na strony lub kanały, które ciało traktują wyłącznie z perspektywy seksualnej, kompletnie nieodpowiedniej dla ich wieku i rozwoju, co źle wpływa na ich rozwój psychiczny, seksualny oraz postrzeganie własnego ciała.
Młodzi zatem żyją w dysonansie: ich ciało się zmienia, więc chcą o nim rozmawiać. Co robią, nie mając wsparcia ze strony dorosłych? Sięgają po informacje dostępne w internecie.
Do tej pory brakowało w sieci miejsc, gdzie młodzi mogli znaleźć rzetelne informacje i skąd mogliby czerpać wiedzę. Brakowało bezpiecznej przestrzeni, stworzonej z myślą o nich – odpowiedzialnie, przez ekspertów, merytorycznie i w sposób przystępny. I to właśnie z myślą o tych młodych osobach powstała platforma „Cześć Ciało”.