Niebieska skrzyneczka. Nowa inicjatywna na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i nastolatków

17 czerwca w Warszawskiej Operze Kameralnej odbyła się konferencja „Fale Wsparcia: Niesiemy Pomoc Innym”, podczas której zainaugurowano projekt „Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”. Projekt został objęty patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka Moniki Horna-Cieślak. Biuro RPD reprezentowała Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych.

Rosnący problem zdrowia psychicznego

W dzisiejszych czasach dzieci i nastolatki zmagają się z wieloma wyzwaniami i problemami, które mogą negatywnie wpływać na ich zdrowie psychiczne. Presja szkolna, problemy rodzinne, trudności w relacjach z rówieśnikami, a także cyberprzemoc i hejt, to tylko niektóre z nich. W efekcie rośnie liczba prób samobójczych wśród osób młodych, a długi czas oczekiwania na wizytę u psychiatry dodatkowo pogarsza sytuację. To poważny problem w całej Polsce, także na Mazowszu.

Aby sprostać tym wyzwaniom, Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego we współpracy z władzami regionu realizuje projekt „Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego”. Inicjatywa ta ma na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni w szkołach, gdzie uczniowie mogą anonimowo dzielić się swoimi problemami, zgłaszać trudne sytuacje oraz prosić o pomoc. Skrzyneczki mają umożliwić szybkie reagowanie na potrzeby uczniów i zapewnienie im niezbędnego wsparcia psychologicznego. Celem inicjatywy jest też promowanie empatii i solidarności wśród uczniów i społeczności szkolnej.

Głosy wsparcia

Podczas konferencji, wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz podkreśliła, że dbanie o zdrowie psychiczne młodych ludzi to wspólny obowiązek. Zaapelowała o troskę o relacje w społecznościach szkolnych oraz wzajemną opiekę w obliczu rosnącej fali hejtu i nienawiści.

Weronika Snoch z Biura RPD podkreśliła, że młodzi ludzie są najlepiej zorientowani w swoich potrzebach i to właśnie oni stanowią siłę napędową projektu. – Wierzę, że ten projekt jest tym, czego każdy z nas potrzebował w czasach szkolnych. Przestrzenią, gdzie młode osoby mogą bezpiecznie wyrazić swoje obawy i problemy – podkreśliła Snoch.

Kulminacyjnym punktem konferencji było oficjalne przekazanie niebieskich skrzyneczek delegacjom szkół.