Samodzielni wychowankowie pieczy zastępczej. Rozmowy o efektywności

O tym jak poprawić proces usamodzielniania wychowanków pieczy zastępczej rozmawiano w Toruniu na konferencji „Rodzic na zastępstwo – miłość na zawsze”. Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka reprezentował Robert Ruta.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu zorganizował konferencję, której towarzyszyła uroczysta gala rodzicielstwa zastępczego. Stanowiła podsumowanie regionalnych obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Jej celem było uhonorowanie miejscowych rodzin zastępczych oraz zwiększenie wiedzy pracowników instytucji pomocowych odnośnie potrzeb dzieci oraz funkcjonowania systemu w regionie.

Uroczystość objęta została patronatem honorowym Rzeczniczki Praw Dziecka, a uczestniczący w gali Robert Ruta, Główny Specjalista w Zespole Spraw Rodzinnych i Nieletnich BRPD odczytał list Rzeczniczki skierowany do zgromadzonych rodzin zastępczych.

Podczas konferencji eksperci dyskutowali o problemach dzieci i młodzieży, wynikających z zagrożeń, jakie niesie współczesny świat. Nie zabrakło również rozmów o efektywności procesu usamodzielniania wychowanków pieczy zastępczej. W gronie zaproszonych ekspertów znaleźli się m.in. Katarzyna Wojciechowska, psychiatra dziecięcy, koordynator Oddziału Klinicznego Psychiatrii Młodzieży w Toruniu, Bartłomiej Jojczyk, prezes Zarządu Fundacji Dobrych Inicjatyw w Warszawie oraz sędzia Ewa Zawacka, przewodnicząca Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Toruniu.

Kujawsko-Pomorskie Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego są wydarzeniem cyklicznym, ukłonem i wyrazem wdzięczności dla ludzi, którzy podjęli się trudnej roli bycia rodzicem zastępczym. W tym regionie jest 2 205 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 3 557 dzieci.