Rodzina bez przerw w życiorysie

W Areszcie Śledczym w Krakowie Nowej Hucie odbyło się spotkanie rodzin. Brali w nim udział osadzeni i osadzone z Oddziału Zewnętrznego wraz z dziećmi i rodzinami. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała w wydarzeniu Joanna Repeć, główna specjalistka Zespołu do spraw Przestępczości Wobec Dzieci.

Podobne wydarzenia organizowane są od lat. Ewelina Startek, psychoterapeutka z małopolskiego stowarzyszenia „Probacja” opisuje pomysł z perspektywy 10-letniego doświadczenia. – Spotkania na terenie jednostek penitencjarnych przynoszą bardzo dobre efekty. Rodziny nawiązują i utrzymują wieź. Podczas odbywania kary przez rodziców dzieci nie mają, nazwijmy to, przerwy w życiorysie w relacji z nimi. Mają zdjęcia z rodzicem. W przypadku małych dzieci to często pierwsza fotografia mamy czy taty. Z kolei rodzic po odbyciu kary ma większą motywację, by nie wrócić do przestępstwa – mówi Ewelina Startek.

Stowarzyszenie walczy ze stygmatyzacją dzieci, których rodzice są w izolacji. Buduje ich pewność siebie i poczucie własnej wartości. Szkoli także strażników, uwrażliwiając na podmiotowe traktowanie dzieci w trakcie procedur bezpieczeństwa, by wizyta w zakładzie karny była dla młodych ludzi jak najmniej stresująca.

Tym razem podczas spotkania wystawiono spektakl teatralny pt. „Królewna śnieżka”. W jego przygotowanie zaangażowane były osadzone matki i to one go zaprezentowały.  Następnie dzieci wręczyły nagrody w konkursie na najlepiej zorganizowany Dzień Dziecka dla komendantów okolicznych zakładów karnych. Co ważne, to właśnie dzieci były tu jurorami.

Fot. Paulina Bąbol, Małopolskie Stowarzyszenie Probacja