Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka otwarte dla młodych. Zapraszamy

Ręce dzieci tworzące stos, symbolizujący pracę zespołową

Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka odwiedzili uczniowie z Niepublicznego Liceum Językowego w Legionowie. Wzięli udział w grze edukacyjnej, dyskutowali na temat swoich praw i zagrożeń w internecie. Dopytywali o Dziecięcym Telefonie Zaufania.  Wizyta rozpoczęła cykl Lekcji Edukacyjnych Rzeczniczki Praw Dziecka.

To było pierwsze spotkanie, którego celem jest otwarcie Biura RPD na dzieci. Ma zachęcać młode osoby do zwiedzania biura, poznawania urzędu. Poprowadziły je Karolina Starczewska, Anna Michalik-Majzner oraz Katarzyna Tomczyk z Biura RPD. Licealiści poznali historię instytucji Rzecznika Praw Dziecka, a swoją wiedzę na ten temat sprawdzali podczas quizu. Mierzyli się m.in. z pytaniami, ilu było rzeczników od początku istnienia instytucji RPD w Polsce, a także w którym roku został powołany pierwszy Rzecznik Praw Dziecka.

Monika Horna-Cieślak przywitała młodzież na specjalnie przygotowanym materiale wideo. Rzeczniczka pogratulowała dzieciom ich dotychczasowych osiągnięć i wytrwałości w nauce. Do tych słów dołączył Jan Gawroński, społeczny zastępca RPD, który również powitał młodzież w Biurze i życzył wspaniałych wakacji.

Gra edukacyjna, zagrożenia cyfrowe

Podczas wizyty w BRPD jednym z najważniejszych tematów były prawa dziecka. Licealiści nie tylko słuchali o tym, jakie mają przywileje, ale także wzięli udział w grze edukacyjnej. Zostali podzieleni na kilka grup. Każda z nich dostała kopertę, w której było zdjęcie wraz z opisem rozgrywającej się na nim scenki. Dzieci najpierw przyglądały się wylosowanym materiałom, a następnie próbowały opisać, jakie prawa dziecka są w danej sytuacji łamane. I wspólnie szukały rozwiązań w przypadku dostrzeżonych na obrazku problemów.

Rozmowy w BRPD zeszły też na problem bezpieczeństwa w sieci, higieny cyfrowej oraz zagrożeń związanych z publikacją zdjęć w mediach społecznościowych. Krótka lekcja zakończona burzliwą dyskusją została poprowadzona przez Katarzynę Hernandez, dyrektorkę Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa Sieci BRPD.

Pytania i odpowiedzi

Podczas spotkania Anna Turzyniecka, główna specjalistka z Zespołu Dziecięcego Telefonu Zaufania (DTZ) opowiadała o swojej pracy. Padło m.in. pytanie o granicę wieku młodzieży mogącej korzystać z DTZ. Pytanie zadała uczennica, która miesiąc temu skończyła 18 lat. – Jeśli osoba w podobnej sytuacji czuje, że jest w kryzysie i potrzebuje rozmowy, to takie wsparcie zostanie jej udzielone mimo osiągnięcia pełnoletności – podkreśliła Anna Turzyniecka.

Kolejną atrakcją przygotowaną dla uczniów była wizyta w gabinecie Rzeczniczki i krótkie spotkanie z Adamem Chmurą, zastępcą RPD. Zwieńczeniem tej lekcji edukacyjnej była wizyta w Sejmie, po którym przewodnik oprowadził grupę.