Edukacja klimatyczna. Czas na dialog z młodzieżą

Grupa ludzi siedzi na scenie z ekranem w tle. Na ekranie napis "Co nas łączy, co nas różni"

Jak przygotować kolejną kadencję Młodzieżowej Rady Klimatycznej oraz jakie zagadnienia są priorytetowe w kontekście edukacji klimatycznej. To zagadnienia z konferencji „Młodzi dla klimatu-klimat dla młodych”. Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka reprezentowała Barbara Waszczuk z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych.

Konferencja „Młodzi dla klimatu-klimat dla młodych” odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki. Posiedzeniu przewodniczyła Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. W panelu na temat współpracy międzypokoleniowej przy mierzeniu się z kryzysem klimatycznym wzięli udział przedstawiciele ministerstw, eksperci, organizacje młodzieżowe oraz organizacje działające na rzecz klimatu i środowiska. Dyskusja dotyczyła m.in. tego, jak przygotować kolejną kadencję Młodzieżowej Rady Klimatycznej oraz jakie zagadnienia powinny być priorytetowe w kontekście edukacji klimatycznej. Konferencja była prowadzona przez Huberta Różyka z MKiŚ oraz Natalię Gajewską, przewodniczącą Młodzieżowej Rady Klimatycznej. Przedstawicielka Biura RPD odczytała list otwarty Rzeczniczki Praw Dziecka.

Wyzwanie realne, wiedza praktyczna

Monika Horna-Cieślak wskazała w nim, że w Biurze RPD podejmowane są sprawy związane z wyzwaniami zmian klimatycznych w Polsce oraz problematyką ochrony środowiska. – Dla mnie jest bardzo istotne zwiększenie świadomości dzieci i nastolatków na temat edukacji klimatycznej – napisała. – Proces ten nie powinien ograniczać się jedynie do przekazywania teoretycznej wiedzy o klimacie, ale także powinien obejmować demonstrację praktycznych rozwiązań służących ochronie środowiska – wskazała Rzeczniczka.

O potrzebie dialogu z młodzieżą mówiła również ministra klimatu i środowiska. – Do zmian potrzebujemy Waszego głosu, Waszej pomocy, Waszego działania – podkreśliła Paulina Hennig-Kloska. – Otwieramy dialog między najmłodszym pokoleniem walczącym o klimat a rządem. Wiem, że w Waszych organizacjach pracują młodzi eksperci, którzy kiedyś przejmą stery i będą decydowali, co się będzie działo w energetyce czy klimacie. Więc już dziś Wasz głos musi być słyszany – dodała.

Pełnomocnik do spraw klimatu

– Przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat klimatu jest domeną edukacji – wskazała z kolei Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej. Podkreśliła, że liczy na dobrą współpracę z młodzieżowymi organizacjami. – Jest to debata, która otwiera nam możliwości do działania, ale nie tylko do działania przez dwa ministerstwa, tylko przez cały rząd. Dla mnie współpraca i słuchanie ludzi są bardzo ważne, dlatego też fajnie, że już jesteście i działacie – mówiła Nowacka.

O wprowadzeniu kompleksowej edukacji klimatycznej w szkołach mówił też Krzysztof Bolesta, sekretarz stanu w MKiŚ. – Wiedza o klimacie powinna być jak nauka polskiego, przenikać przez cały system edukacji – podkreślił. I zwrócił uwagę na potrzebę powołania Pełnomocnika do Spraw Klimatu, który byłby odpowiedzialny za kontakt z młodzieżą.

Szmo Kacprzak z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i Zuzanna Borawska z Open Dialogues International Foundation poparli ten pomysł.