Psycholog szkolny nie tylko na kryzysowe sytuacje

spotkanie

Omówienie strategii rozwoju wsparcia psychologicznego w szkołach i przedszkolach, wypracowanie rekomendacji dla psychologów pracujących w systemie oświaty. To główne tematy konferencji naukowej „Otwórz oczy – psycholog już tu jest!”, podczas której Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.

Konferencja odbyła się 11 grudnia w Chojnicach.

Weronika Snoch, która działa w ramach Grupy Roboczej ds. Psychologii Edukacyjnej Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (WOT PTP) podkreśliła, że psycholog szkolny powinien działać „frontowo” i być specjalistą, który jest dostępny dla uczniów nie tylko w kryzysowych sytuacjach i „za karę”, ale także na co dzień. Przekonywała, że rolą psychologa szkolnego powinna być także działalność profilaktyczna.

Podczas spotkań w grupach fokusowych uczestnicy i uczestniczki skupiali się na zgłębieniu roli i tożsamości psychologa szkolnego z ich perspektywy. Warsztaty z przedstawicielami młodego pokolenia, uczniami Centrum Nauk Technicznych w Chojnicach oraz radnymi Młodzieżowych Rad Miast Gdańska i Gdyni prowadziła przedstawicielka Biura RPD.

Wśród prelegentów konferencji znaleźli się uznani eksperci w dziedzinie psychologii i edukacji, m. in. dr Karolina Małek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Piotr Toczyski z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz Justyna Kotowska, zastępczyni przewodniczącej Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.

Wydarzenie zorganizował Pomorski Kurator Oświaty we współpracy z Katedrą Pedagogiki Resocjalizacyjnej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Polskim Towarzystwem Psychologicznym WOT.