SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Wymiana doświadczeń oraz plany wspólnych działań na rzecz dzieci w 2025 r. wypełniły spotkanie Adama Chmury, zastępcy Rzeczniczki Praw Dziecka i Celiny Kretkowskiej-Adamowicz, pełniącej obowiązki dyrektora biura krajowego Save the Children Polska.
Podczas spotkanie 3 marca w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka podsumowano dotychczasową współpracę. W wydarzeniu uczestniczyli także Katarzyna Hernandez, dyrektorka Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci BRPD oraz przedstawiciele Zespołu Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych BRPD, Michał Żłobecki, dyrektor i Paulina Kępista. Z ramienia Save the Children Polska w spotkaniu wzięły udział także Olga Jabłońska i Anna Geller.
Rozmawiano m.in. o: bezpieczeństwie dzieci w świecie cyfrowym, ochronie wizerunku małoletnich w Internecie i mediach społecznościowych, działaniach na rzecz dzieci-uchodźców z Ukrainy (zwłaszcza małoletnich ewakuowanych do Polski wraz z ukraińskimi placówkami pieczy zastępczej), ochronie praw dzieci szukających ochrony międzynarodowej w Polsce (w tym małoletnich bez opieki stawiających się na granicy polsko-białoruskiej) czy potrzebie specjalizacji pieczy zastępczej i reprezentacji prawnej małoletnich – w kontekście szczególnych potrzeb dzieci z doświadczeniem uchodźczym.
Adam Chmura przedstawił przedstawicielkom Save the Children działania Biura RPD w tych obszarach, nawiązując m.in. do współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Strażą Graniczną, ale także agendami ONZ obecnymi w Polsce i organizacjami pozarządowymi. Zasygnalizował działania systemowe, w tym propozycje legislacyjne, które Biuro RPD już przedstawiło i zamierza przedłożyć właściwym resortom w 2025 r. Opowiedział również o działaniach podejmowanych w sprawach indywidualnych, w tym o interwencjach procesowych RPD. Podziękował w imieniu Rzeczniczki Praw Dziecka Save the Children Polska za współpracę w 2024 r. oraz za aktywność tej organizacji i jej ogromne zaangażowanie we wsparcie dzieci z grup szczególnie wrażliwych.
Celina Kretkowska-Adamowicz opowiedziała o planach organizacji na rok 2025, koncentrując się na działaniach związanych z ochroną zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
W kontekście działań na rzecz specjalizacji pieczy zastępczej do potrzeb dzieci cudzoziemskich nawiązała m.in. do szkoleń, które Save the Children Polska przeprowadzało ostatnio dla pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych zlokalizowanych w województwie podlaskim. Jak przekazała, dzięki tym szkoleniom zidentyfikowano wspólnie szereg istotnych wyzwań systemu ochrony dzieci w Polsce, w tym potrzebę zapewnienia dzieciom-uchodźcom i ich wychowawcom szerszego dostępu do tłumaczy, potrzebę podnoszenia – we wszystkich instytucjach, które mają do czynienia z małoletnimi z doświadczeniem uchodźstwa i migracji – świadomości ryzyka handlu ludźmi, a także skuteczniejszego wsparcia placówek opiekuńczo-wychowawczych, do których trafiają ci małoletni działaniami integracyjnymi dedykowanymi tym dzieciom.
Adam Chmura zadeklarował wsparcie i udział przedstawicieli Rzeczniczki Praw Dziecka w kolejnym cyklu tych ważnych szkoleń.