Projekt antytytoniowy przyjęty przez senacką komisję zdrowia

Dymiący e-papieros

Rozpatrzenie nowelizacji Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych było przedmiotem posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Justyna Oknińska-Janzen z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych Biura RPD.

Komisja na posiedzeniu 4 marca wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych dotyczy wprowadzenia zakazu sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie (np. mentolowym) i ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej.

Marek Kos, wiceminister zdrowia mówił, że by umożliwić producentom i importerom wycofanie ze sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych, posiadających aromaty, których dotyczy zakaz wprowadzania do obrotu, będą w sprzedaży nie dłużej niż przez 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Ustawa w zaproponowanym kształcie ma być implementacją przepisów unijnych, z dodaniem definicji podgrzewanego wyrobu tytoniowego.

Kwestia e-papierosów jest od miesięcy przedmiotem zainteresowania Rzeczniczki Praw Dziecka. Młodzież w wieku 16-17 lat najczęściej kontakt z paleniem zaczyna właśnie od e-papierosów. Według Światowej Organizacji Zdrowia ryzyko uzależnień od tytoniu jest ponad dwukrotnie większe u dzieci i młodych dorosłych, którzy używali tych wyrobów elektronicznych – niezależnie czy były to produkty z nikotyną czy bez.

Rzeczniczka Praw Dziecka wielokrotnie apelowała o pilne wprowadzenie zmian obowiązujących przepisów, w tym m.in. zakazu sprzedaży osobom do 18. roku życia wszelkich nowatorskich wyrobów nikotynowych, zakazu sprzedaży ich w automatach i sprzedaży na odległość oraz wprowadzenie zmian w zakresie zakazu reklamy i promocji.

Palący problem. E-papierosy na komisji sejmowej>>>

Rząd ogranicza dostęp do e-papierosów. Apelowała o to Rzeczniczka Praw Dziecka>>>

E-papierosy bez nikotyny też szkodzą>>>