Żywienie pozajelitowe. Kluczowe wsparcie dla pacjentów pediatrycznych

Prehabilitacja w onkologii i leczenie żywieniowe dzieci były tematami wykładów ekspertów podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. leczenia żywieniowego. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Justyna Oknińska-Janzen z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych z Biura RPD.

Wykład 4 marca w temacie prehabilitacji wygłosił prof. Tomasz Banasiewicz, dyrektor Instytutu Chirurgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zagadnienie dotyczące leczenia żywieniowego dzieci przedstawiła prof. dr hab. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz, kierownik Katedry i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Eksperci podkreślali, że leczenie żywieniowe jest niezbędną składową każdego procesu leczenia. Żywienie pozajelitowe niewątpliwie jest najbardziej złożonym jego sposobem, przeznaczonym dla pacjentów z niewydolnością przewodu pokarmowego, u których żywienie w sposób naturalny jest niemożliwe lub niewystarczające do utrzymania przy życiu. Zapewnienie żywienia pozajelitowego w warunkach domowych umożliwia chorym przebywać w środowisku rodziny, co jest szczególnie istotne w przypadku pacjentów małoletnich.

Z informacji przekazanych Rzeczniczce Praw Dziecka m.in. przez Rzecznika Praw Pacjenta wynika, że czasowe ograniczenie w dostępie do wspomnianych świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych – identyfikowane w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta – dotyczy również pacjentów pediatrycznych.

Rzeczniczka Praw Dziecka w piśmie z 25 lutego skierowała do Ministerstwa Zdrowia pismo mówiące o zabezpieczeniu pacjentów pediatrycznych w zakresie dostępności do świadczeń zdrowotnych, w tym żywienia pozajelitowego, realizowanych w warunkach domowych i finansowanych ze środków publicznych.