SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
O kolejności dostępu do świadczeń zdrowotnych powinien decydować wyłącznie stan zdrowia dziecka, nie fakt przybywania w pieczy zastępczej – odpowiedziało Rzeczniczce Praw Dziecka Ministerstwo Zdrowia. Wcześniej RPD wskazywała, że jest to szczególnie wrażliwa grupa młodych osób, a wsparcie rodziców zastępczych przez państwo jest niezbędne.
To odpowiedź na pismo, jakie 6 marca Monika Horna-Cieślak skierowała do Ministerstwa Zdrowia w sprawie uwzględnienia dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, w gronie świadczeniobiorców posiadających szczególne uprawnienia do korzystania ze świadczeń poza kolejnością.
– Jestem głęboko przekonana, że podjęcie tego rodzaju działań jest naszym obowiązkiem wobec tej szczególnie wrażliwej grupy dzieci, jaką są małoletni przebywający w pieczy zastępczej. Byłoby ono jednocześnie widoczną i ważną formą wsparcia państwa kierowanego do rodziców zastępczych i osób sprawujących pieczę nad dziećmi w placówkach opiekuńczo-wychowawczych – napisała do resortu zdrowia Rzeczniczka Praw Dziecka.
RPD wyjaśniła, iż od dłuższego czasu obserwuje kryzys systemu pieczy zastępczej, spowodowany m.in. zmniejszającą się liczbą rodzin zastępczych, przy jednocześnie stale zwiększającej się liczbie dzieci wymagających umieszczenia poza rodziną biologiczną. W tej sytuacji konieczne jest podjęcie wszechstronnych, wielowymiarowych działań. Ogromnie ważna i odpowiedzialna praca rodziców zastępczych oraz pracowników innych form pieczy zastępczej musi znaleźć wsparcie instytucjonalne państwa.
By uwzględnić dzieci w pieczy zastępczej w grupie uprawnionych do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością, RPD poprosiła resort o zmianę przepisów Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Resort zdrowia odpowiedział 15 marca podkreślając, że nie ma podstaw do różnicowania dostępu do świadczeń dzieci tylko z tego powodu, że przebywają w rodzinie zastępczej. Dodał, że zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i systemu opieki zdrowotnej istotne jest, aby w pierwszej kolejności świadczenia uzyskiwały osoby, których stan zdrowia wymaga pilnej interwencji, niezależnie od wieku czy statusu. Dlatego w przepisach Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przyjęto, że jedynym kryterium, jakie może być brane pod uwagę przy ustalaniu kolejności do świadczeń w przypadku ograniczonej możliwości udzielania tych świadczeń jest kryterium medyczne.
Pismo do MZ w sprawie pieczy