Senat na Ty. Sztuka i kultura oczami młodych

senat

W Debacie Młodych, z cyklu „Senat na Ty”, współorganizowanym przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie uczestniczyła Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.

Spotkanie, które odbyło się 7 marca pod hasłem „Sztuka dla każdego, także dla młodego”, zgromadziło ekspertów, parlamentarzystów oraz młodzież z całej Polski. Ponad 130 młodych osób debatowało o roli, dostępności sztuki oraz o wsparciu państwa i samorządów w tym zakresie.

Debata miała na celu nie tylko zwrócenie uwagi na ważne zagadnienia związane z kulturą, ale także umożliwienie młodzieży aktywnego uczestnictwa w procesie tworzenia polityki kulturalnej w Polsce.W wydarzeniu poza Rzeczniczką wzięli udział również: senator Jerzy Wcisła, Damian Jaworek – Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich, Edyta Wiśniowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu specjalistów związanych z kulturą i edukacją. Gospodarzem spotkania była senator Barbara Zdrojewska.

W rolę młodych senatorów wcielili się uczniowie szkół średnich z Chorzowa, Katowic, Kurzętnika, Kościerzyny, Olsztyna, Pruszkowa, Torunia oraz Warszawy. Wspólnie przedyskutowano oraz przegłosowano postulaty zmian na świecie.

Spotkanie podzielono na trzy części. Pierwszą z nich była otwarta dyskusja z panelistami, w której omawiano główne kwestie związane z tematem debaty. W drugiej części uczestnicy omówilii szczegółowe aspekty sztuki w życiu młodych. Trzecią częścią debaty było podsumowanie wyników pracy w panelach i przedstawienie wypracowanych postulatów.

Zwieńczeniem było głosowanie nad dziewięcioma postulatami, które młodzież wypracowała podczas spotkania. Wśród najistotniejszych wniosków znalazły się propozycje zwiększenia dostępu do sztuki i kultury dla młodych ludzi oraz zapewnienia im większych możliwości twórczego wyrażania siebie.

Postulaty zostały uroczyście złożone na ręce senatora Jerzego Wcisły oraz Moniki Horna-Cieślak, Rzeczniczki Praw Dziecka.