SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
„Nowe regulacje z zakresu prawa osobowego i rodzinnego – społeczny wymiar pomocy prawnej” były tematem ogólnopolskiej konferencji naukowej, w której udział wzięła Rzeczniczka Praw Dziecka.
Wydarzenie z udziałem Moniki Horna-Cieślak miało miejsce 12 marca w Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
W gronie uczestników i prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego, w tym przedstawiciele samorządu radców prawnych, środowiska akademickiego oraz instytucji publicznych. Głos zabrali m.in.: prof. Sławomir Żółtek – dziekan WPiA UW, Anna Sękowska – dziekan OIRP w Warszawie, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz – podsekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości, Łukasz Krasoń – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, oraz prof. Tadeusz Zembrzuski z Katedry Postępowania Cywilnego UW i prof. Marcin Dziurda, wicedziekan OIRP w Warszawie.
Konferencję podzielono na trzy sesje, w ramach których eksperci dyskutowali m.in. o: skutkach i perspektywach zniesienia instytucji ubezwłasnowolnienia, zagadnieniach dotyczących ochrony praw dziecka w postępowaniu rozpoznawczym i egzekucyjnym, a także aspektach prawnych odebrania dziecka na mocy konwencji haskiej.
Uczestniczy spotkania zgodnie uznali, iż reforma ubezwłasnowolnienia to krok w stronę większej autonomii osób z niepełnosprawnościami, ale wymaga skutecznych mechanizmów wsparcia. Oceniono też, że ochrona praw dziecka w postępowaniu egzekucyjnym musi uwzględniać jego dobro, a nie jedynie aspekty proceduralne. Natomiast sprawy międzynarodowe dotyczące opieki nad dziećmi wymagają sprawniejszej współpracy między państwami i lepszego dostępu do pomocy prawnej.
Konferencję zorganizował Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie.