SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
W spotkaniu konsultacyjnym dotyczącym kształtu i zasad Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentował Hubert Taładaj z Zespołu do spraw Partycypacji Dzieci i Młodzieży w Polsce.
Spotkanie, zorganizowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO), odbyło się 13 marca w warszawskim ADN Centrum Konferencyjnym. Wzięło w nim udział blisko sto osób związanych z organizacjami pozarządowymi działającymi z młodzieżą, w szczególności operatorami lokalnymi Funduszu Młodzieżowego, a także z organizacjami młodzieżowymi oraz młodzieżowymi radami i sejmikami jednostek samorządu terytorialnego.
Hubert Taładaj przedstawił stanowisko Rzeczniczki Praw Dziecka w zakresie ewentualnych zmian w Funduszu Młodzieżowym, które 13 lutego zostało przekazane dyrektorowi NIW-CRSO. Zgodnie z tym stanowiskiem, określone w regulaminie funduszu zasady przyznawania finansowania powinny ściśle precyzować, że możliwość wsparcia w ramach regrantingu powinna przysługiwać nie tylko młodzieżowym radom gmin i powiatów oraz sejmikom województw, lecz również młodzieżowym radom jednostek pomocniczych gmin, przede wszystkim sołectw i dzielnic miasta stołecznego Warszawy.
Podczas spotkania odbyła się też debata dotycząca kierunków rozwoju i wsparcia finansowego polityki młodzieżowej. A także – dwie sesje konsultacyjne dotyczące m.in. celów i zasad Funduszu Młodzieżowego, potencjalnych zmian w regulacjach leżących u jego podstaw, pojęcia „organizacji młodzieżowej” oraz regrantingu dla młodzieżowych rad JST i samorządów na poziomie placówek oświatowych, uczelni wyższych.
Michał Braun, dyrektor NIW-CRSO i Łukasz Ofiara, kierownik Biura Programów Tematycznych NIW-CRSO zadeklarowali, że na bazie przeanalizowanych propozycji będą podejmowane dalsze prace nad Funduszem Młodzieżowym. Propozycje ewentualnych zmian w poszczególnych obszarach zostaną natomiast przedstawione zainteresowanym organizacjom.