SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Polska prezydencja podejmuje działania na rzecz zintensyfikowania prac nad przepisami unijnymi, które pozwolą skutecznie chronić dzieci przed niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych w internecie – zapewnił Rzeczniczkę Praw Dziecka Minister do spraw Unii Europejskiej.
Monika Horna-Cieślak w piśmie z 28 lutego do Ministra do spraw Unii Europejskiej przypomniała, że coraz pilniejszym zadaniem w dobie powszechnej cyfryzacji jest ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym, w tym zapobieganie tworzeniu i dystrybucji materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci (CSAM, z ang.: child sexual abuse material).
Według danych Ministerstwa Cyfryzacji, w ciągu ostatnich 12 miesięcy (w porównaniu z 2023 r.) w Polsce odnotowano alarmujący, przekraczający 400 proc. wzrost incydentów związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.
– W obliczu tych dramatycznych danych, z głębokim niepokojem obserwuję przedłużające się prace legislacyjne nad unijnymi projektami aktów prawnych mających na celu wzmocnienie ochrony dzieci przed niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych oraz wykorzystywaniem seksualnym, zarówno w środowisku cyfrowym, jak i poza nim – pisała w wystąpieniu Monika Horna-Cieślak.
RPD zaapelowała o pełne wykorzystanie polskiej prezydencji w Radzie UE do intensyfikacji prac nad dwiema kluczowymi inicjatywami: wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącym rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego przepisy mające na celu zapobieganie niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i jego zwalczanie (projekt Rozporządzenia CSAM) oraz wnioskiem dotyczącym dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zwalczania niegodziwego traktowania w celach seksualnych i wykorzystywania seksualnego dzieci oraz materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych.
W odpowiedzi na apel Rzeczniczki, 18 marca, Minister do spraw Unii Europejskiej wyraził poparcie dla działań mających na celu skuteczniejsze zapobieganie i zwalczanie przestępstw przeciwko dzieciom. Dodał, że każde dziecko ma niezbywalne prawo do bezpieczeństwa i życia wolnego od jakichkolwiek form przemocy.
Minister potwierdził, że Polska sprawując prezydencję w Radzie UE traktuje priorytetowo zapewnienie dzieciom szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Odpowiedź do RPD CSAM