Piecza zastępcza w Polsce. Webinar RPD

Rozwiązania prawne, a także działania, które należy podjąć, by przeciwdziałać kryzysowi pieczy zastępczej. Na te tematy podczas webinaru RPD rozmawiały: Monika Horna-Cieślak – Rzeczniczka Praw Dziecka, Beata Potocka – pedagożka, przewodnicząca Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej oraz Beata Kulig – związana ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Webinar 19 marca prowadziła Paulina Nowosielska, dyrektorka Zespołu Prasowego w Biurze RPD.

[LINK DO WEBINARU https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=1127728212374474]

Podczas webinaru omówiono szczegółowo problem pieczy zastępczej oraz to, w jaki sposób system pieczy zastępczej w Polsce może być usprawniony. Ekspertki dyskutowały o potrzebie dalszych reform, które umożliwią skuteczniejsze wsparcie dla rodzin zastępczych, zwiększą ich liczbę i poprawią warunki życia dzieci. Poruszono kwestię deinstytucjonalizacji, czyli procesu, który ma na celu stopniowe zmniejszanie liczby dzieci w pieczy instytucjonalnej na rzecz rodzinnej.

Rozmowa dotyczyła również nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu pieczy zastępczej, czyli m.in.: umieszczanie małych dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej, przedłużające się pobyty dzieci w szpitalach (w tym psychiatrycznych) z uwagi na brak środowiska zastępczego, przebywanie dzieci w instytucjach nietworzących systemu pieczy zastępczej (w tym w Domach Pomocy Społecznej) z uwagi na brak miejsca w pieczy zastępczej.

Poruszono także kwestię ostatnich zmian, jak wprowadzenie Centralnego Rejestru Pieczy Zastępczej. Rozmówczynie zauważyły, że rejestr już ruszył. Zastanawiały się, z czego wynika fakt, że są miejsca w naszym kraju, gdzie organizatorzy pieczy radzą sobie lepiej, inne – gdzie gorzej.

Wśród pytań do ekspertek pojawiły się też te o zmiany, w tym m.in. o konieczność uzawodowienia i specjalizacji rodzinnej pieczy zastępczej.

Webinar był skierowany do wszystkich zainteresowanych tematyką pieczy zastępczej: pracowników socjalnych, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także osób, które są lub rozważają zostanie rodzicem zastępczym. Wydarzenie cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem, zgromadziło dużą liczbę widzów, którzy zadawali licznie pytania ekspertkom i dzielili się swoimi spostrzeżeniami.