Zespół ds. zdrowia matki i dziecka o standardach opieki

stópki dziecka

Tematyce opieki nad dzieckiem poświęcone było posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. zdrowia matki i dziecka. Spotkaniu przewodniczyła Aleksandra Leo, uczestniczyli w nim przedstawiciele środowiska medycznego, organizacji społecznych oraz instytucji państwowych. Biuro Rzecznika Praw Dziecka reprezentowała Barbara Olszowy z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych.

Podczas posiedzenia 20 marca prof. Ewa Helwich i prof. Magdalena Rutkowska omówiły program KORD – Kompleksowa Opieka Rozwojowa nad Dziećmi Urodzonymi Przedwcześnie. Jest to pilotażowy projekt Ministerstwa Zdrowia, mający na celu poprawę opieki nad dziećmi urodzonymi przed 32. tygodniem ciąży do ukończenia 3. roku życia. Program obejmuje diagnostykę, leczenie, rehabilitację oraz wsparcie psychologiczne i żywieniowe. Wprowadzono Kartę Wcześniaka, która może stać się podstawą ogólnopolskiego rejestru. Obecnie funkcjonuje 8 ośrodków koordynujących, docelowo planuje się otwarcie od 23 do 30 placówek.

Dagmara Korbasińska-Chwedczuk z Ministerstwa Zdrowia przedstawiła założenia nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Dokument ma ograniczyć nadmierną medykalizację porodu i określić szczegółowe procedury w zakresie opieki prenatalnej, porodu oraz opieki nad noworodkiem.

Kwestia monitorowania zdarzeń okołoporodowych została poruszona przez prof. Katarzynę Szamotulską z Instytutu Matki i Dziecka. Podkreśliła ona, że w Polsce system monitorowania perinatologii jest niewystarczający, co utrudnia nadzór i kształtowanie polityki zdrowotnej. W Unii Europejskiej funkcjonują rejestry medyczne i ośrodki analizujące te dane, natomiast w Polsce brak jest jednolitego systemu zbierania informacji. Wskazano na konieczność powołania instytucji publicznej zajmującej się zdrowiem perinatalnym.

Dr Anita Chudzik zaprezentowała działalność Oddziału Neonatologicznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Oddział posiada III stopień referencyjności i oferuje 17 miejsc dla matek i dzieci, co wspomaga budowanie więzi i zmniejsza ryzyko powikłań. Wcześniaki przebywające z rodziną rzadziej umierają i szybciej opuszczają szpital. Oddział zapewnia konsultacje specjalistyczne, wsparcie laktacyjne oraz psychologiczne. Wskazano na konieczność tworzenia grup wsparcia dla matek wcześniaków w celu redukcji stresu i profilaktyki depresji. Łódzki Oddział uznawany jest za wzorcowy w kraju.