SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Decyzja w sprawie rezygnacji z zajęć edukacji zdrowotnej będzie podejmowana świadomie i nie przewiduje się możliwości jej wycofania w trakcie roku szkolnego – odpowiada Rzeczniczce Praw Dziecka Ministerstwo Edukacji.
W opinii do rozporządzenia MEN w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, RPD proponował wprowadzenie klarownych przepisów dotyczących rezygnacji z zajęć edukacji zdrowotnej, aby uniknąć trudności interpretacyjnych. Wniósł też o rzetelną edukację zdrowotną dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, której realizacja jest często pobieżna lub pomijana.
W piśmie z 26 marca resort edukacji wyjaśnił, iż uwaga dotycząca określenia terminu do kiedy można złożyć rezygnację z udziału w zajęciach z przedmiotu edukacja zdrowotna, została uwzględniona częściowo. Zdaniem MEN rezygnację będzie można złożyć w terminie do dnia 25 września danego roku szkolnego.
Wskazanie terminu na złożenie rezygnacji usprawni organizację pracy szkoły, a także pomoże zaplanować etaty konieczne do realizacji zajęć z edukacji zdrowotnej. Jednocześnie rezygnacja będzie dotyczyła danego roku szkolnego. Zakłada się, że decyzja w sprawie rezygnacji z zajęć będzie podejmowana świadomie i z tego też względu nie przewiduje się możliwości wycofania rezygnacji w trakcie roku szkolnego.
MEN wyjaśnił również, w kwestii rzetelnej edukacji zdrowotnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną obecnie trwają prace nad całościową zmianą podstawy programowej kształcenia ogólnego. Planuje się opracowanie nowej podstawy programowej dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Odpowiedź MEN