SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Duży niepokój budzi fakt, że produkty typu piwo czy wino bezalkoholowe mogą być bez przeszkód nabywane i spożywane przez dzieci – napisała Rzeczniczka Praw Dziecka do resortów zdrowia oraz rolnictwa.
– W mojej ocenie, dostęp osób poniżej 18. roku życia do napojów bezalkoholowych, które nazwą wprost nawiązują do alkoholu – takich jak piwo, wino, cydr – powinien zostać poddany gruntowanej analizie, w szczególności pod kątem możliwości objęcia tych produktów jednoznacznym uregulowaniem prawnym tak, jeśli chodzi o dostęp fizyczny, jak i w kontekście znakowania opakowań (np. wskazanie, iż nie są to produkty przeznaczone dla osób małoletnich) – podkreśliła w pismach z 12 kwietnia Monika Horna-Cieślak do Ministry Zdrowia oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rzeczniczka kierując apel do obu resortów podkreśliła, iż systemowe ujęcie unormowań mających na celu minimalizację, ograniczenie czy eliminację negatywnych skutków szkodliwego spożywania alkoholu powinno mieć charakter kompleksowy i wymaga działań międzyresortowych.
W Polsce coraz większą popularnością ciszy się segment napojów bezalkoholowych, w szczególności piwo i wino bezalkoholowe. Według danych NielsenIQ za 2024 r., segment piw bezalkoholowych odnotował znaczący wzrost sprzedaży (o ponad 17 proc.), podczas gdy cały rynek piwa skurczył się o niemal 2 proc.
Niepokojący, zdaniem RPD, jest również fakt, że produkty typu piwo czy wino bezalkoholowe mogą być bez przeszkód prawnych nabywane i spożywane przez dzieci. Okoliczność ta jest wątpliwa pod kątem etycznym, bo nie ma żadnego logicznego uzasadnienia dla oswajania małoletnich z piciem tego typu napojów. Przeciwnie – wydaje się to być niebezpieczne w kontekście skuteczności działań profilaktycznych na rzecz ograniczania spożywania alkoholu.
Powodem do niepokoju jest też dostępność na rynku napojów dla dzieci w opakowaniach sugerujących znaczne podobieństwo do szampanów czy win musujących. Są powszechnie dostępne pod nazwą „szampan dla dzieci”. Wprost nawiązują do wyglądu opakowań napojów alkoholowych, przyciągają uwagę atrakcyjnymi dla dzieci kolorami i motywami.
Rzeczniczka Praw Dziecka poprosiła więc resorty o przedstawienie wspólnego lub odrębnych stanowisk wobec kwestii dostępu i konsumpcji przez dzieci napojów bezalkoholowych, których opakowanie jednoznacznie sugeruje nawiązanie do produktu alkoholowego.
Wystąpienie RPD do MZ i MRiRW – napoje bezalkoholowe