Rejestr młodzieżowych rad. Ponowny apel RPD do MSWiA

rada

W pełni podtrzymuję swoje stanowisko w sprawie konieczności stworzenia rejestru młodzieżowych rad gmin, powiatów oraz młodzieżowych sejmików województw – napisała Rzeczniczka Praw Dziecka do resortu spraw wewnętrznych.

– Nie jest przekonującym argumentem przeciwko tworzeniu przedmiotowego rejestru fakt, że ustawy samorządowe, obok młodzieżowych rad, umożliwiają tworzenie gminnych (powiatowych, wojewódzkich) rad seniorów, dla których takie rejestry nie są prowadzone. Aktualnie bowiem nie są prowadzone żadne rejestry organów konsultacyjno-doradczych działających przy jednostkach samorządu terytorialnego. Rejestr młodzieżowych rad mógłby być pierwszym – podkreśliła RPD w odpowiedzi na odmowę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęcia działań legislacyjnych zmierzających do utworzenia wspomnianego rejestru.

O podjęcie działań legislacyjnych Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje już od zeszłego roku. W pismach do Ministry ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego oraz szefa MSWiA wskazała, że wspiera aktywność młodzieżowych rad i sejmików. Docenia także działania na ich rzecz podejmowane przez instytucje państwa oraz organizacje pozarządowe. Dostrzega jednak, że utrudnieniem w prowadzeniu działań ukierunkowanych na wsparcie młodzieżowych rad i sejmików jest brak ich oficjalnego rejestru.

Rzeczniczka argumentowała, że obecnie trudno jest ustalić, ile w Polsce takich organów funkcjonuje i przy których jednostkach samorządu terytorialnego działają. To powoduje, że podejmowanie kompleksowych inicjatyw kierowanych do młodzieżowych rad i sejmików nie zawsze jest w pełni skuteczne. Dodała, że istnienie oficjalnego rejestru byłoby wsparciem dla samych młodzieżowych radnych, ułatwiając im sieciowanie się i wymianę doświadczeń.

MSWiA nie podzieliło tej argumentacji. W ocenie resortu zmiana przepisów w celu wprowadzenia obowiązku utworzenia i prowadzenia rejestru rad młodzieżowych jedynie na potrzeby zebrania określonych informacji, nie znajduje uzasadnienia. Ustawowe rejestry są tworzone wówczas, gdy np. z czynnością wpisania do rejestru wiążą się określone skutki prawne.

Resort zwrócił uwagę, iż w czerwcu 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustaw samorządowych, która po raz pierwszy wprowadziła prawne podstawy do powoływania młodzieżowych rad na poziomie powiatów i województw, a także wyposażyła je w konkretne uprawnienia. MSWiA podkreśliło wtedy, że przepisy, obok młodzieżowych rad, umożliwiają tworzenie gminnych rad seniorów, dla których rejestry nie są prowadzone. MSWiA zwróciło też uwagę na kompetencje RPD, które umożliwiają zebranie informacji o funkcjonujących radach za pośrednictwem wojewodów.

Dlatego RPD w piśmie z 12 kwietnia wskazała, że utworzenie rejestru młodzieżowych rad byłoby przejawem realizacji pozytywnych obowiązków Państwa wskazanych w Konstytucji, ułatwiających dostęp do określonej kategorii informacji. Pozyskiwanie informacji o działających młodzieżowych radach z publicznego rejestru byłoby o wiele łatwiejsze, niż samodzielnie zbieranie takich informacji, np. w trybie wnioskowania o informację publiczną.

Monika Horna-Cieślak ponownie poprosiła więc MSWiA o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do utworzenia rejestru młodzieżowych rad gmin.

Replika na odpowiedź ws. rejestru