SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Rzeczniczka Praw Dziecka przedstawiła opinię w sprawie zmiany Ustawy – Prawo oświatowe w zakresie spółdzielni uczniowskich.
O przedstawienie uwag w przedmiocie rozwiązań zaproponowanych w projekcie zmian ustawy (druk senacki nr 236) Monikę Horna-Cieślak poprosiła Komisja Ustawodawcza Senatu RP.
RPD poddała ocenie m.in. art. 85a w ust. 1 ustawy, w którym przewidziano, że: „W szkole i placówce może działać spółdzielnia uczniowska”.
– W ocenie RPD przyjęte rozwiązanie, zgodnie z którym w każdej szkole i każdej placówce możliwe jest utworzenie spółdzielni uczniowskiej, nie jest właściwe. Istnieje bowiem grupa szkół i placówek, w których tworzenie spółdzielni nie powinno być umożliwione, a to ze względu na konieczność stosowania w szkole lub placówce specjalnej organizacji nauki i metod pracy, a także ze względów wychowawczych, opiekuńczych i resocjalizacyjnych – napisała Rzeczniczka.
Monika Horna-Cieślak zaproponowała następującą zmianę przepisów: „W szkole i placówce, o której mowa w art. 2 pkt 2-5 i 7 może działać spółdzielnia uczniowska”.
Rzeczniczka zastanawiała się też, czy nie należałoby wprowadzić ograniczenia wiekowego dla uczniów przystępujących do spółdzielni. Nie przewidziano dolnego limitu wieku. Konieczne jest też doprecyzowanie, czy uczniowie niepełnoletni mogą stać się członkami spółdzielni wyłącznie za zgodą rodzica, czy też zgoda taka nie jest wymagana.
Zdaniem RPD, projekt ustawy nie przewiduje również, jaki organ nadaje pierwszy statut spółdzielni uczniowskiej, ani w kompetencjach jakiego organu jest utworzenie statutu w czasie jej trwania.
Rzeczniczka zwróciła też uwagę na sprawę tzw. ułomnej osobowości prawnej spółdzielni. Projekt nie rozstrzyga, kto byłby właścicielem mienia i kto będzie ponosić odpowiedzialność za zobowiązania i działalność spółdzielni.
Opinia RPD