Uczniowie zaangażowani w działania na rzecz potrzebujących, należący do Centrum Aktywności Kreatywnej Szkoły Podstawowej nr 5 w Kwidzynie, odwiedzili Biuro RPD. Dzieci spotkały się z Moniką Horna-Cieślak, Rzeczniczką Praw Dziecka.
W spotkaniu 14 października 2025 r. uczestniczyła też Katarzyna Tomczyk z Sekcji Obsługi Asystenckiej Biura RPD.
Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega rola Rzeczniczki Praw Dziecka oraz jakie prawa przysługują młodym obywatelom. Wyjazd do Warszawy stał się dla nich cenną lekcją obywatelskości, odpowiedzialności i szacunku wobec instytucji publicznych, a zarazem sposobem na uczczenie Dnia Edukacji Narodowej.
Rozmowa o prawach dziecka
Podczas spotkania dzieci mogły brać udział w dyskusji na temat praw dziecka, zadawać pytania oraz rozmawiać o swoich uprawnieniach i ochronie prawnej.
Zwiedzanie Biura RPD
Wizyta była również okazją do zwiedzania biura. Szczególne zainteresowanie wzbudziły gabinety Rzeczniczki Praw Dziecka i Jana Gawrońskiego, eksperta – społecznego zastępcy RPD.
Poznanie Dziecięcego Telefonu Zaufania
W trakcie wizyty w Biurze RPD była też możliwość poznania pracy Dziecięcego Telefonu Zaufania 800 12 12 12 oraz rozmowa z psychologami, którzy codziennie wspierają młode osoby, oferując pomoc w trudnych sytuacjach.