Rzecznik Praw Dziecka

Ulgi klimatyczne dla osób z niepełnosprawnościami. Dyskusja w podkomisji

drewniane deski mola w Sopocie na tle zachodzącego słońca

Zwolnienie z opłaty klimatycznej osób z niepełnosprawnościami było tematem posiedzenia Podkomisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami i włączenia społecznego. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Anna Gałązka z Zespołu Spraw Socjalnych Biura RPD.

W spotkaniu 14 października 2025 r. udział wzięli przedstawiciele Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Finansów, Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Zdrowia. Stronę samorządową reprezentował Łukasz Cymiński z Biura Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

Głosy przedstawicieli ministerstw

W imieniu MRPiPS głos zabrała Małgorzata Baranowska, podsekretarz stanu. Podkreśliła, że resort nie planuje narzucać samorządom konkretnych rozwiązań w zakresie obniżek stawek opłat klimatycznych. Odniosła się do ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, która normalizuje szereg podatków oraz opłat lokalnych, w tym zwolnień od opłat. Dodała, że Rada Gminy może w drodze uchwały wprowadzić inne zwolnienia – stanowisko resortu jest negatywne co do narzucania samorządom stawek zwiększających czy zmniejszających opłaty.

Osoby niewidome oraz pacjenci przebywający w szpitalach są zwolnieni z opłaty klimatycznej. Również grupy młodzieży uczestniczące w wyjazdach szkolnych nie są obciążane tymi kosztami. Dzieci do lat 7 oraz osoby z niepełnosprawnościami mogą uzyskać zwolnienie, o ile spełniają określone warunki. Przepisy wyraźnie określają, kto jest uprawniony do zwolnienia. Dodatkowo, gminy mogą oferować ulgi oraz preferencyjne stawki dla osób z niepełnosprawnościami.

Bon turystyczny

Z kolei Ireneusz Raś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki zaprezentował propozycję wprowadzenia bonu turystycznego lub też czeku turystycznego, który mógłby być przyjmowany przez poszczególne regiony.

Przedstawiciele resortów przedstawili również zagadnienie z perspektywy finansów samorządów, zdrowia publicznego oraz wsparcia osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez finansowanie turnusów rehabilitacyjnych.

Kluczowa rola samorządów

W toku dyskusji parlamentarzyści oraz przedstawiciele strony społecznej zwrócili uwagę na kluczową rolę samorządów w dostosowywaniu infrastruktury turystycznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podkreślono znaczenie współpracy między rządem, samorządami i organizacjami społecznymi w budowaniu dostępnych przestrzeni publicznych.

Opłata miejscowa i opłata uzdrowiskowa są formą podatku lokalnego pobieranego od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Potrzebujesz pomocy?
Czat dla dzieci i młodzieży

Czat dla dzieci i młodzieży

Ten czat przeznaczony jest wyłącznie dla dzieci i młodzieży.

Jeśli jesteś rodzicem lub osobą dorosłą, skorzystaj z innych form kontaktu dostępnych na stronie.