Zwolnienie z opłaty klimatycznej osób z niepełnosprawnościami było tematem posiedzenia Podkomisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami i włączenia społecznego. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Anna Gałązka z Zespołu Spraw Socjalnych Biura RPD.
W spotkaniu 14 października 2025 r. udział wzięli przedstawiciele Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Finansów, Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Zdrowia. Stronę samorządową reprezentował Łukasz Cymiński z Biura Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.
Głosy przedstawicieli ministerstw
W imieniu MRPiPS głos zabrała Małgorzata Baranowska, podsekretarz stanu. Podkreśliła, że resort nie planuje narzucać samorządom konkretnych rozwiązań w zakresie obniżek stawek opłat klimatycznych. Odniosła się do ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, która normalizuje szereg podatków oraz opłat lokalnych, w tym zwolnień od opłat. Dodała, że Rada Gminy może w drodze uchwały wprowadzić inne zwolnienia – stanowisko resortu jest negatywne co do narzucania samorządom stawek zwiększających czy zmniejszających opłaty.
Osoby niewidome oraz pacjenci przebywający w szpitalach są zwolnieni z opłaty klimatycznej. Również grupy młodzieży uczestniczące w wyjazdach szkolnych nie są obciążane tymi kosztami. Dzieci do lat 7 oraz osoby z niepełnosprawnościami mogą uzyskać zwolnienie, o ile spełniają określone warunki. Przepisy wyraźnie określają, kto jest uprawniony do zwolnienia. Dodatkowo, gminy mogą oferować ulgi oraz preferencyjne stawki dla osób z niepełnosprawnościami.
Bon turystyczny
Z kolei Ireneusz Raś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki zaprezentował propozycję wprowadzenia bonu turystycznego lub też czeku turystycznego, który mógłby być przyjmowany przez poszczególne regiony.
Przedstawiciele resortów przedstawili również zagadnienie z perspektywy finansów samorządów, zdrowia publicznego oraz wsparcia osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez finansowanie turnusów rehabilitacyjnych.
Kluczowa rola samorządów
W toku dyskusji parlamentarzyści oraz przedstawiciele strony społecznej zwrócili uwagę na kluczową rolę samorządów w dostosowywaniu infrastruktury turystycznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podkreślono znaczenie współpracy między rządem, samorządami i organizacjami społecznymi w budowaniu dostępnych przestrzeni publicznych.
Opłata miejscowa i opłata uzdrowiskowa są formą podatku lokalnego pobieranego od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej.