Rzecznik Praw Dziecka

Światowy Dzień Wcześniaka w Sejmie

plansza w sejmie

W obchodach Światowego Dnia Wcześniaka w Sejmie Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia Biura RPD.

Światowy Dzień Wcześniaka to okazja, by przypomnieć, że każde dziecko – bez względu na to, w którym tygodniu ciąży przyszło na świat – ma prawo do godnej opieki, bezpieczeństwa i szacunku. 19 listopada 2025 r. z tej okazji w sejmowej przestrzeni zorganizowano specjalną wystawę, którą zainicjowała wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska we współpracy z posłanką Aleksandrą Leo – przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Matki i Dziecka, oraz Fundacją Koalicja dla Wcześniaka.

W wydarzeniu uczestniczyły m.in.: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sekretarz stanu w MRPiPS Aleksandra Gajewska, Izabela Ziętka – podsekretarz stanu w MEN, Magdalena Biejat – wicemarszałkini Senatu, prof. Ewa Helwich – Krajowa Konsultant w Dziedzinie Neonatologii oraz przedstawiciele biur Rzeczniczki Praw Dziecka i Rzecznika Praw Pacjenta. W posiedzeniu brali udział także parlamentarzyści wspierający działania na rzecz wcześniaków.

Światowy Dzień Wcześniaka

W trakcie spotkania wskazano na najważniejsze potrzeby środowiska, jak: zapewnienie rodzicom nielimitowanej obecności przy dziecku w szpitalu, przekształcanie oddziałów neonatologicznych w oddziały typu rooming-in, wprowadzenie koordynowanej opieki nad wcześniakami w całym kraju oraz finansowanie kluczowej profilaktyki, w tym przeciwciał monoklonalnych chroniących przed RSV i szczepień przeciwko pneumokokom. Mówiono także o zapewnieniu dostępu do wzmacniaczy mleka na bazie mleka kobiecego.

Zdaniem wicemarszałkini, Światowy Dzień Wcześniaka jest okazją do okazania solidarności i wdzięczności wszystkim osobom ratującym życie najmniejszych pacjentów. Co dziesiąte dziecko na świecie rodzi się przedwcześnie, a każda taka historia wiąże się z ogromnym wysiłkiem rodziców i zaangażowaniem zespołów medycznych.

Wystawa dot. potrzeb dzieci urodzonych przedwcześnie

Fundacja Koalicja dla Wcześniaka zaprezentowała wystawę przedstawiającą kluczowe potrzeby dzieci urodzonych przedwcześnie. Tegoroczne obchody odbywały się w wyjątkowym czasie, ponieważ po raz pierwszy świętowano je już po wejściu w życie ustawy umożliwiającej rodzicom wcześniaków skorzystanie z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Rozwiązanie to przywraca rodzicom czas, który ich dzieci spędziły w szpitalu po porodzie, a z którego dotąd byli pozbawieni. Z prawa tego skorzystało już ponad 2,5 tys. rodzin.

Specjalne posiedzenie

Obchody obejmowały również specjalne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Matki i Dziecka, podczas którego wcześniaki i ich rodzice mieli możliwość przedstawienia parlamentarzystom oraz przedstawicielom instytucji publicznych problemów i potrzeb środowiska.

Uroczysty akcent

Rodziny wcześniaków, które przyjechały z różnych regionów Polski, miały również możliwość zwiedzić gmach parlamentu oraz obserwować posiedzenie Sejmu z galerii, skąd zostały serdecznie powitane przez Marszałka prowadzącego obrady.

Symbolicznym elementem wydarzenia była dominująca barwa fioletowa, tradycyjnie towarzysząca obchodom tego dnia.

Potrzebujesz pomocy?
Czat dla dzieci i młodzieży

Czat dla dzieci i młodzieży

Ten czat przeznaczony jest wyłącznie dla dzieci i młodzieży.

Jeśli jesteś rodzicem lub osobą dorosłą, skorzystaj z innych form kontaktu dostępnych na stronie.