Rzecznik Praw Dziecka

20 lat ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej

Pusta sala w dużym wyśwetlaczem

Z okazji 20 lat ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej odbyła się konferencja zorganizowana przez Katarzynę Kotulę, Sekretarz Stanu w KPRM. W wydarzeniu Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Ewelina Rzeplińska-Rogalska, dyrektorka Zespołu Ochrony Małoletnich Biura RPD.

W konferencji 16 grudnia 2025 r. w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów udział wzięli przedstawiciele instytucji publicznych i organizacji pozarządowych – ekspertki, eksperci oraz praktyczki i praktycy systemu przeciwdziałania przemocy.

Głos RPD

Podczas rozmów, paneli dyskusyjnych i wykładów zastanawiano się nad narzędziami i rozwiązaniami, które są, wymagają doprecyzowania oraz tymi, które należałoby wprowadzić.

Ewelina Rzeplińska-Rogalska mówiła o wyzwaniach w obszarze ochrony dzieci, jakie ujawniają się w sprawach kierowanych do Rzeczniczki Praw Dziecka. Wiele z nich wymaga pilnych działań, zarówno na poziomie systemowym, jak i legislacyjnym, w celu zapewnienia skutecznej ochrony praw dzieci w Polsce.

Potrzeba zmian legislacyjnych

Ważnym wątkiem dyskusji była potrzeba dalszych zmian legislacyjnych – w tym nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz wdrożenie rekomendacji wynikających z analiz Zespołu ds. badania zdarzeń skutkujących śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu małoletnich, funkcjonującego pod przewodnictwem dr Grzegorza Wrony.

Potrzebujesz pomocy?
Czat dla dzieci i młodzieży

Czat dla dzieci i młodzieży

Ten czat przeznaczony jest wyłącznie dla dzieci i młodzieży.

Jeśli jesteś rodzicem lub osobą dorosłą, skorzystaj z innych form kontaktu dostępnych na stronie.