Rzecznik Praw Dziecka

O nowej formule Sejmu Dzieci i Młodzieży

młodzi mężczyźni i kobiety w korytarzu sejmowym

Podczas spotkania młodzieży, Rzeczniczki Praw Dziecka z Kancelarią Sejmu i Ministerstwem Edukacji Narodowej rozmawiano na temat zmian w formule Sejmu Dzieci i Młodzieży. 

Zaangażowani uczestnicy

W wydarzeniu 17 lutego 2026 r. z ramienia Biura RPD wzięli także udział Jan Gawroński, ekspert-społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka oraz Jakub Czemierowski z Sekcji Obsługi Asystenckiej Biura Dyrektora Generalnego BRPD.

W rozmowach licznie uczestniczyli również przedstawiciele młodych i strony społecznej: Fundacji OFF School, Stowarzyszenia Precedens, Stowarzyszenia Siła Młodych, Fundacji AutismTeam, Klubu Świadomej Młodzieży, Fundacji „Pro Aperte”, Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, Fundacji #niezamlodzi, Związku Kadetów Rzeczypospolitej, Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży, Młodzieżowego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Fundacji GrowSpace, Stowarzyszenia Perspektywa Młodych oraz Fundacji Zryw.

Rekomendacje RPD

Celem spotkania było omówienie rekomendacji Rzeczniczki Praw Dziecka i organizacji młodzieżowych dotyczących Sejmu Dzieci i Młodzieży. Są one efektem wielogodzinnych spotkań RPD z osobami młodymi, którym inicjatywa Sejmu Dzieci i Młodzieży nie jest obojętna.

Najważniejszymi kwestiami, które zostały podniesione w rekomendacjach jest rozszerzenie adresatów projektu, zmiana formy rekrutacji, wybór tematu sesji, zapewnienie inkluzywności wydarzenia oraz sprawczość i moc uchwały SDiM.

Zgodnie z opracowanym dokumentem adresatem inicjatywy Sejmu Dzieci i Młodzieży powinni być: uczniowie klas VI – VIII szkół podstawowych, uczniowie wszystkich klas szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie realizujący obowiązek szkolny w formie edukacji domowej. Jednocześnie, kierując się zasadą poszanowania prawa dziecka do wyrażania własnych poglądów oraz potrzebą wzmacniania partycypacji dzieci, zaproponowano rozważenie utworzenia odrębnej inicjatywy skierowanej do uczniów klas I–V szkoły podstawowej. Inicjatywa ta mogłaby przyjąć formę warsztatów, prelekcji lub interaktywnych spotkań, których celem byłoby zwiększanie świadomości społecznej i obywatelskiej dzieci.

Liczy się dialog i głos młodych

Rzeczniczka Praw Dziecka, jaki i przedstawiciele Biura RPD wyrazili nadzieję, by Sejm Dzieci i Młodzieży był inicjatywą, która jest dostępna dla wszystkich młodych osób zainteresowanych ważnymi społecznie sprawami oraz aby sala plenarna Sejmu stanowiła miejsce, gdzie młodzi mają przestrzeń do dialogu, a ich głos jest słyszany.

Potrzebujesz pomocy?
Czat dla dzieci i młodzieży

Czat dla dzieci i młodzieży

Ten czat przeznaczony jest wyłącznie dla dzieci i młodzieży.

Jeśli jesteś rodzicem lub osobą dorosłą, skorzystaj z innych form kontaktu dostępnych na stronie.