Rzeczniczka Praw Dziecka przekazała Pełnomocniczce Rządu ds. Równości wkład do listy pytań i zagadnień dotyczącej działań Polski w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji wobec kobiet.
9 kwietnia 2026 r. Biuro RPD otrzymało z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów prośbę o przekazanie informacji w związku z przygotowywaniem odpowiedzi na pytania dotyczące połączonych 9. i 10. raportu okresowego Polski w sprawie likwidacji dyskryminacji wobec kobiet. Prośba wynikała z zobowiązań sprawozdawczych Polski wobec Organizacji Narodów Zjednoczonych – Polska ratyfikowała uchwaloną przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji wobec kobiet.
Odpowiedzi państw członkowskich są analizowane przez Komitet ds. Likwidacji Dyskryminacji wobec Kobiet w ramach procedury oceny realizacji konwencji.
Wkład Rzeczniczki Praw Dziecka
W odpowiedzi na wystąpienie KPRM, Biuro RPD 20 maja 2026 r. przekazało wypełniony kwestionariusz, stanowiący wkład Rzeczniczki Praw Dziecka.
W materiale wskazano m. in., że Rzeczniczka podejmuje działania indywidualne i systemowe na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, w tym w sytuacjach powiązanych z przemocą wobec kobiet (tzw. przemoc zastępcza czy przypadki, gdy dziecko jest świadkiem przemocy domowej). Działania obejmują interwencje prawne, udział w postępowaniach, monitoring instytucji oraz współpracę krajową i międzynarodową, a także inicjatywy edukacyjne i systemowe wzmacniające ochronę kobiet i dzieci.
Biorąc pod uwagę ustawowe kompetencje RPD ograniczone do działania na terytorium RP, Rzeczniczka udziela również wsparcia informacyjnego w zakresie dostępnych instrumentów prawnych oraz instytucji właściwych do prowadzenia postępowań w innych państwach, w szczególności w sprawach dotyczących przeciwdziałania przemocy psychicznej, fizycznej i ekonomicznej wobec kobiet, również w kontekście relacji rodzinnych i sytuacji dzieci.