Rzecznik Praw Dziecka

Bezdomność młodych. Rzeczniczka Praw Dziecka na posiedzeniu Komisji ds. dzieci i młodzieży

Kilkanaście osób pozujących do wspólnego zdjecia. W tle budynek sejmu

Rozpatrzenie informacji na temat kryzysu bezdomności osób małoletnich i młodych dorosłych było tematem posiedzenia sejmowej Komisji ds. dzieci i młodzieży. W wydarzeniu uczestniczyła Monika Horna-Cieślak Rzeczniczka Praw Dziecka.

W komisji 14 kwietnia 2026 r. uczestniczyli także Paulina Nowosielska – dyrektorka Zespołu Prasowego oraz Jakub Czemierowski z Sekcji Obsługi Asystenckiej w Biurze RPD.

Uczestnicy posiedzenia

Podczas posiedzenia informację przedstawiali Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rzeczniczka Praw Dziecka. Fundacji Dobrych Inicjatyw zaprezentowała natomiast raport z badań pt. „Doświadczenia młodych dorosłych opuszczających instytucjonalną pieczę zastępczą. Kto zapyta, jak się masz?”.

Głos RPD

Rzeczniczka Praw Dziecka w swoim wystąpieniu podkreślała, że kryzys bezdomności dotyka w Polsce także dzieci i młodzież, mimo że społecznie zjawisko to zazwyczaj kojarzy się zwłaszcza z dorosłymi. Tymczasem zgodnie z danymi za 2024 r., w kryzysie bezdomności znajdowały się 1524 osoby do 17. roku życia (5 proc. ogółu osób w kryzysie bezdomności), a wśród młodych dorosłych (18-25 lat) – 1022 osoby, co oznacza wyraźny wzrost w porównaniu z 2019 r.

Monika Horna-Cieśla wskazywała, że w polskim systemie nie ma dedykowanego, holistycznego wsparcia dla młodych dorosłych w kryzysie bezdomności, którzy obecnie mogą korzystać głównie z schronisk, noclegowni czy mieszkania treningowego. Te formy nie uwzględniają jednak ich specyficznych potrzeb rozwojowych i trudności psychologicznych. Również osoby wychodzące z domów dla matek z małoletnimi dziećmi nie mają specjalnego, systemowego programu usamodzielniania, co zwiększa ryzyko powrotu do schematu wykluczenia i marginalizacji.

W związku z tym Rzeczniczka Praw Dziecka podkreślała konieczność pilnych zmian prawnych i organizacyjnych, w tym rozwoju sieci domów dla matek oraz wprowadzenia dedykowanych programów wsparcia dla młodych dorosłych i osób opuszczających formy opieki, aby zapewnić im realną szansę na godne wejście w dorosłość, ukończenie edukacji i stabilizację sytuacji życiowej. Jedną z postulowanych zmian jest wprowadzenie tzw. domów adaptacyjnych, na wzór placówki wsparcia dla młodych dorosłych prowadzonej od lat z sukcesem przez Fundację po Drugie.

Strona społeczna

Głos Rzeczniczki Praw Dziecka został wzmocniony przez organizacje pozarządowe i ekspertów będących na posiedzeniu komisji, m.in.: Natalię Dziąg – prezeskę Fundacji Niestereotypowi, Agnieszkę Sikorę – prezeskę Fundacji po Drugie, prof. Małgorzatę Michel z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz młodych aktywistów.

Fot. FB/po DRUGIE

Potrzebujesz pomocy?
Czat dla dzieci i młodzieży

Czat dla dzieci i młodzieży

Ten czat przeznaczony jest wyłącznie dla dzieci i młodzieży.

Jeśli jesteś rodzicem lub osobą dorosłą, skorzystaj z innych form kontaktu dostępnych na stronie.