Rzecznik Praw Dziecka

Sejm Dzieci i Młodzieży. Losowanie szkół z udziałem przedstawiciela RPD

Dwie osoby stojące przy stoliku z trzema szklanymi kulami

W Sejmie odbyło się losowanie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, których uczniowie wezmą udział w XXXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentował Jakub Czemierowski – młodszy radca w Biurze RPD.

19 maja 2026 r. w losowaniu wzięły udział wszystkie placówki edukacyjne z zachowaniem proporcjonalnego podziału na poszczególne województwa i liczbę uczniów w placówkach edukacyjnych na poszczególnych etapach nauczania – w sumie blisko 14 tys. szkół podstawowych i 7 tys. szkół ponadpodstawowych. W efekcie losowania wyłoniono 153 szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, których reprezentanci wezmą udział w tegorocznych obradach SDiM.

Lista wylosowanych szkół zostanie opublikowana na stronie Sejmu Dzieci i Młodzieży: https://sdim.edu.pl/

Uczestnicy wydarzenia

Losowanie poprowadzili Wiktoria Grelewicz – doradczyni Marszałka Sejmu i Lech Sołtys – dyrektor Biura Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu. W wydarzeniu wzięli udział również aktorka Paulina Gałązka, Sara Żyracka – autorka kanału YouTube „Zaczarowany Świat Sary” oraz Miłosz Kozikowski – ambasador SDiM. Obecni byli także uczniowie, uczennice, nauczyciele reprezentujący CLX Liceum Ogólnokształcące im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie.

Wybór przedstawicieli

Do 14 września 2026. w wyłonionych w losowaniu szkołach odbędzie się wybór przedstawicieli i przedstawicielek do SDiM – także drogą losowania. Losowanie musi być transparentne i dostępne dla obserwatorów. O jego pozostałych elementach zdecyduje dyrekcja szkoły. Każda placówka wylosuje troje uczennic i uczniów spośród wszystkich zgłoszeń spełniających kryteria.

Zaangażowanie Biura Rzeczniczki Praw Dziecka

Inicjatywa Sejmu Dzieci i Młodzieży jest bardzo ważna dla Rzeczniczki Praw Dziecka. Podczas wielu spotkań odbywających się w tym roku środowisko młodzieżowe z inicjatywy RPD wypracowało propozycję zmian w dotychczasowej formule, które częściowo zostały wprowadzone już od tej edycji. Biuro RPD jest w kontakcie z Kancelarią Sejmu nad opracowywaniem kolejnych edycji, które będą adekwatnie odpowiadały na potrzeby młodych ludzi.

Czym jest Sejm Dzieci i Młodzieży?

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt partycypacyjny, którego celem jest edukacja młodego pokolenia Polek i Polaków w zakresie parlamentaryzmu i demokracji. W tym roku, po raz pierwszy od wprowadzenia zmian w formule wydarzenia, rozszerzona została grupa docelowa. Mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy na dzień posiedzenia SDiM (19 października 2026 r.) ukończyli co najmniej 13 lat, ale nie ukończyli 18. roku życia.

Potrzebujesz pomocy?
Czat dla dzieci i młodzieży

Czat dla dzieci i młodzieży

Ten czat przeznaczony jest wyłącznie dla dzieci i młodzieży.

Jeśli jesteś rodzicem lub osobą dorosłą, skorzystaj z innych form kontaktu dostępnych na stronie.