SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Wielu rodziców, gdy zauważa, że z ich dzieckiem dzieje się coś niepokojącego (lub gdy dziecko samo zgłasza problemy ze zdrowiem psychicznym), nie wie od czego zacząć i gdzie się udać, by uzyskać wsparcie. Dlatego wskazujemy, gdzie znaleźć specjalistyczną pomoc.
Na początek warto wyjaśnić, jak funkcjonuje polski system opieki psychologicznej i psychiatrycznej. W kraju od kilku lat trwa reforma psychiatrii dzieci i młodzieży, w ramach której system opieki psychiatrycznej został podzielony na trzy poziomy referencyjne.
Pierwszym miejscem, do którego należy się udać jest Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.
Aby skorzystać z usług oferowanych przez ośrodki środowiskowe nie trzeba mieć skierowania. Dziecko może pozostawać pod opieką takiego ośrodka do 21. roku życia (do ukończenia nauki w szkole ponadpodstawowej). W Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) świadczeń udzielają: psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi.
Założeniem takiego ośrodka jest współpraca środowiskowa i objęcie opieką całego systemu lokalnego, w którym dziecko funkcjonuje, czyli rodziny i placówki szkolnej. Taki model wsparcia pozwala na pogłębioną diagnozę problemów dziecka i sprawia, że udzielana pomoc może być bardziej sprecyzowana, skuteczna i podążać „za pacjentem”. Docelowo środowiskowe ośrodki mają znajdować się w każdym powiecie, co usprawni ścieżkę pomocy i pozwolić na wczesne wykrywanie oraz interwencję. Po zgłoszeniu się do ŚCZP, pracownik ośrodka powinien się z Tobą skontaktować w ciągu tygodnia i umówić na wizytę domową w celu zebrania wywiadu rodzinnego.
Na drugim poziomie referencyjnym znajduje się Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Tutaj również nie potrzebujesz skierowania. Jego zasadniczą różnicą od pierwszego poziomu jest to, że świadczenia udzielane są również przez lekarzy psychiatrów. Jeśli pacjent wymaga większej opieki i pogłębionej diagnostyki, może skorzystać ze świadczeń oferowanych na oddziale dziennym. Są formą leczenia szpitalnego, która jednocześnie pozwala na funkcjonowanie w swoim środowisku, ponieważ pacjenci przebywają tam tylko w ciągu dnia.
Ostatnim poziomem są Ośrodki Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej. Zapewniają wsparcie tym pacjentom, którzy wymagają najbardziej specjalistycznej pomocy. Skierowanie na oddział całodobowy nie jest potrzebne – wyjątek stanowią sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu. Wtedy przyjęcie następuje w trybie nagłym. Na hospitalizację wyraża zgodę opiekun prawny, oraz dziecko, jeśli ma powyżej 16 lat.
Jak znaleźć placówkę czy uzyskać więcej informacji na temat leczenia?
Rzecznik Praw Pacjenta stworzył poradnik „Z psychiatrią na Ty!”, w którym znajdziesz wiele materiałów, w tym odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania z zakresu leczenia psychiatrycznego: https://www.gov.pl/web/rpp/z-psychiatria-na-ty
Gdzie jeszcze uzyskać pomoc?
To ważne, aby wiedzieć, że to nic złego, jeśli Twoje dziecko zmaga się z problemami zdrowia psychicznego i wymaga specjalistycznej pomocy. Na co dzień korzystamy z usług wielu specjalistów, np. udajemy się do lekarza kardiologa, gdy odczuwamy ból w klatce piersiowej lub do pulmonologa, jeśli mamy trudności z oddychaniem. Tak samo należy postępować ze zdrowiem psychicznym. Zdrowie fizyczne i zdrowie psychiczne stanowią nierozłączną całość. To ważne, by dbać o każde z nich i sięgać po pomoc, jeśli jej potrzebujemy.