Miejsca dostępne dla dzieci

Realizacji obowiązującego od września 2021 r. prawa do dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami dotyczyła odbywająca się 23 września konferencja PFRON „Twoje prawo do dostępności”. Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka reprezentowała Anna Gałązka, radca z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.

Anna Gałązka wzięła udział w panelu dyskusyjnym pod tytułem: „Współpraca międzysektorowa na rzecz dostępności”. Wskazała, iż  w zakresie edukacyjnym Biuro RPD monitoruje sytuację w szkołach, podejmuje działania w sprawach indywidualnych, ale też rozpoznaje i reaguje na problemy systemowe. – Gdy w sprawie indywidualnej zostaną zidentyfikowane nieprawidłowości, występujemy albo do samej szkoły, placówki, albo do organu prowadzącego lub do organu nadzoru – mówiła.

Rzeczniczka Praw Dziecka w ramach swoich kompetencji nadzoruje i monitoruje to, jak ze swoich zadań w tym zakresie wywiązują się podmioty odpowiedzialne. Systemowe niedoskonałości, które są zauważane, stanowią przedmiot wystąpień generalnych.

Anna Gałązka przypomniała, że Jan Gawroński, społeczny zastępca RPD działa na przykład w zakresie dostępności szkół bez dzwonków czy likwidacji punktowej oceny zachowania.

– Działania, aby szkoły były miejscami przyjaznymi dla uczniów, powinny podejmować kolektywnie całe społeczeństwo, nie toczyć się wyłącznie na poziomie ministerialnym – podkreśliła przedstawicielka Biura RPD.

Anna Gałązka wskazała także na konieczność tworzenia miejsc i przestrzeni dla dzieci z niepełnosprawnościami, by place zabaw były dedykowane także im. Podkreśliła, że działania powinny być nie tylko w skali mikro, najbliższego otoczenia (jak dom, szkoła), ale i makro – systemowych rozwiązań zmierzających do tego, by nasze otoczenie stało się bardziej przystępne dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Wszystkie instytucje publiczne – urzędy, szkoły, placówki służby zdrowia, biblioteki, ośrodki kultury – mają obowiązek zapewnić dostępność, a każdy może poinformować o jej braku. Wniosek bądź skargę można złożyć przez infolinię PFRON pod specjalnie przeznaczonym do tego numerem 22 581 84 10 wew. 4. Dodatkowo PFRON udostępnia adres mailowy, na który można kierować swoje wątpliwości: dostepnosc@pfron.org.pl.